جدیدترین مطالب امروز

میلیا چیست و راههای تشخیص و درمان آن کدامند ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

میلیا چیست و راههای تشخیص و درمان آن کدامند ؟

در این مقاله قصد داریم درخصوص نوعی بیماری مربوط به پوست با نام میلیا صحبت کنیم و از علل و عوامل ایجاد آن بگوییم و راههای تشخیص و درمان آن را بیان نماییم .

میلیا کیست های کوچک و غیر التهابی هستند که بر روی پوست به وجود می آیند. این جوش های کوچک و سر سفید، بسیار واضح هستند و زمانی که کراتین در زیر سطح پوست جمع می شود، به وجود می آیند. این ها را نباید با جوش های معمولی جوش های چرکی AKA ) ) اشتباه بگیرید. میلیا ، قرمز یا ملتهب نیست.

علائم میلیا :

این جوش های کوچک سفید رنگ که روی صورت شما هستند، در حقیقت، جوش نیستند پس آنها را نترکانید (حتما سعی کرده اید که این کار را انجام دهید). نسبتا آزار دهنده هستند و  از بین هم نمی روند. این جوش ها، از نوع جوش های چرکی نیستند بلکه نوع دیگری از عیوب پوستی به نام میلیا هستند.

میلیا ، جوش های سفید متمایل به زرد و سفتی هستند که بر روی پوست دیده می شوند. آنها تقریبا بافتی شبیه به ماسه دارند که در زیر سطح پوست، جمع می شوند. این عارضه پوستی ، معمولا کوچک هستند و قطری به اندازه 1 تا 2 میلی متر دارند اگرچه که گاهی اوقات، بزرگتر هم می توانند باشند.

با اینکه بروز این عارضه پوستی ، در هر جایی ممکن است به وجود بیاید، اما بروز آنها در اطراف چشم ها، گونه ها، بینی و پیشانی رایج تر است. این عارضه پوستی دردناک نیست و خارش ندارد. با وجود اینکه آزار دهنده هستند اما کاملا بدون ضرر می باشند.

ممکن است شاهد چیزهای بی اهمیت بیشتری در رابطه با پوست خود باشید مثلا یک جوش کوچک سفید که میلیوم نامیده می شود ولی اگر به دسته ای از این جوش ها اشاره می کنید، آنها میلیا هستند که جمع میلیوم می باشند.

علل و دلایل میلیا :

زمانی که منافذ سلول های پوستی بسته می شوند و یا کراتین در زیر سطح پوست جمع می شود، این عارضه پوستی به وجود می آید. رنگ سفیدی که شما شاهد آن هستید همان کراتینی است که در زیر لایه نازک پوست، جمع شده است. زمانی که سلول های مرده پوست، به درستی نمی ریزد، این عارضه پوستی اتفاق می افتد.

این عارضه پوستی به طور باورنکردنی، رایج است. اگر لباس خود را در آورید، احتمالا در بعضی از مناطق پوست خود، شاهد میلیوم خواهید بود و در هر سنی، از نوزادی تا سن 110 سالگی، می تواند اتفاق بیفتد.

بعضی از افراد نسبت به دیگر افراد، بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه پوستی هستند. در بیشتر موارد، میلیا بدون هیچ گونه دلیلی، به وجود می آید.

در صورت داشتن آکنه و جوش های سر سیاه، شاید میلیا نیز داشته باشید. اما این عارضه پوستی، حتی بدون داشتن آکنه و پوستی نسبتا صاف نیز ممکن است بروز کند و این کاملا  طبیعی است.

اگر چه خیلی اوقات، میلیا در گروه آکنه های کمدونال ( comedonal) ، رده بندی می شوند اما دقیقا باعث شیوع آکنه نمی شوند. آکنه کمدون، زمانی که منافذ پوستی بسته می شوند، به وجود می آیند. میلیا کیست های کوچک و ریزی هستند که دقیقا در زیر لایه بالایی پوست و نه در داخل منافذ پوستی ، ایجاد می شوند.

میانگین خوب شدن این عارضه پوستی ، نسبت به بهبودی جوش های دیگر خیلی طولانی تر می باشد.بیشتر آکنه ها، به طور طبیعی در طی چند روز خوب می شوند، اما بهبودی این عارضه پوستی، هفته ها یا ماه ها می تواند به طول بیانجامد.

علاوه بر این، این عارضه پوستی می تواند به علت آسیب هایی که به پوست وارد می شود نیز اتفاق بیفتد، مانند سوختگی، آفتاب سوختگی، تاول و مواردی مشابه. بعضی از داروها نیز می توانند باعث بروز این آسیب شوند، اما این موارد، بسیار نادر هستند. این طور به نظر می رسد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، باعث بروز این عارضه پوستی می شود. این موضوع، دلیل دیگری است که به صورت روزانه و هر روز، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

تشخیص و درمان این بیماری پوستی :

اما مسائل دیگری نیز در بروز این جوش های کوچک سفید رنگ، نقش دارند. اگر از آنچه که دلیل به وجود آمدن این جوش ها بر روی پوستتان شده، مطمئن نیستید و یا اگر برای درمان آنها به کمک  نیاز دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر میلیا ها، در یک بازه زمانی مناسب و کافی، به خودی خود، خوب خواهند شد. اما ممکن است خیلی طول بکشد تا خود به خود از بین بروند، مثلا ممکن است ماه ها و سال ها به طول بیانجامد. اگر نمی خواهید این مقدار زمان را برای بهبود میلیا صبر کنید، روش هایی برای درمان وجود دارند. محصولاتی که باعث افزایش عملکرد سلولی می شوند، مانند رتینوئید موضعی یا اسید گلیکولیک، به پیشگیری و درمان این عارضه پوستی، می توانند کمک کنند.

یکی از این روش ها، تخلیه این عارضه پوستی توسط یک فرد حرفه ای می باشد. فرآیندی ساده و آسان است و  نتایج آنی و فوری در پی دارد. از یک متخصص پوست برای بهترین روش درمانی این عارضه پوستی، مشاوره بگیرید.

پیشگیری از میلیا :

روش ها و اقداماتی برای به حداقل رساندن شانس خود برای ابتلا به میلیا وجود دارد، در آن هنگام که برای پیشگیری از بروز آن، هیچ کاری از دستتان بر نمی آید.

چنانچه پوست شما مستعد ابتلا به میلیا می باشد، در مرحله اول باید مراقب آنچه که بر روی پوست خود می زنید، باشید. استفاده از مرطوب کننده های چرب و سنگین و یا کرم های دور چشم یک عامل بروز میلیا هستند و  بیشتر احتمال دارد که در ایجاد این جوش های ریز سفید رنگ، نقش داشته باشند.

می توانید محصولات مختلفی را برای بهبود یافتن این جوش ها، آزمایش کنید اما از محصولات بدون روغن یا غیر کمدوژنیک استفاده کنید. این محصولات کمتر باعث مسدود شدن منافذ پوستی و  بروز میلیا خواهند شد.

میلیا یک نوع آسیب پوستی رایج می باشد. جوش های کوچک، سفت و سفید رنگی که بر روی پوستتان دارید، به احتمال زیاد، همان میلیا هستند. خوشبختانه، بدون ضرر هستند و جدا از مسائل زیبایی، نیازی به درمان نیز ندارند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری