جدیدترین مطالب امروز

مگس ها پراکنده ترین حشرات در کره زمین

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

مگس ها پراکنده ترین حشرات در کره زمین

مگس ها که یکی از عوامل گسترش پوشش گیاهی محسوب می شوند در نوعی خاص با حمله به گیاهان عافت شناخته شده و باعث تخریب گیاهان می گردند .

مگس ها از آماده به کار ترین حشرات در مناطق گرمسیری هستند ؛ البته محل زندگی مگس ها محدود به جاهای گرم نمی شود اما تجمع آن ها معمولا در نقاط گرم و البته کثیف بیشتر است . این حشره ی چهار بال که اکثرا توجه مردم به دو بال آن ها است در هزاران نوع وجود دارند ، دو بال مگس ها کاملا در دید است و دو بال دیگر که اصطلاحا توازنگر نامیده می شود کوچک و کوچکتر شده تا جایی که به راحتی به چشم نمی آید .

برای آسوده بودن از دست این حشره ی مزاحم تنها 2 هفته زمان دارید ؛ مگس ها بعد از آن که از تخم بیرون می آیند در عرض 2 هفته بال در آورده و مگسی کامل می شوند . لارو ها کرم حشره هستند که با قدرت تغذیه ی بالا خیلی سریع محیزی که در آن قرار می گیرند را دستخوش تغییر می کنند .
دید وسیع و همه جانبه ی مگس به علت ساختمان منحصربفرد چشم آن است ، چشم مگس از هزاران چشم مربع شکل کوچک تشکیل شده و این امکان را به مگس می دهد که از تمام زاویه ها به محیط اطراف خود نظری داشته باشد .

مگس ها دارای پاهای خاصی هستند که تمام سطح آن ها پوشیده از چیزهایی است که راه رفتن بر روی سطوح عمودی و یا سقف ها را برایشان ممکن می کند ، تمام بدن آن ها از جمله همین پاها پوشیده از مو های ریز و کرک مانندی است که اغلب مگس را مشغول تمیز کردن آن ها می بینیم .

مگس ها ساختمان اسکلتی ندارند و فارق از استخوان هستند ، آن ها با تغذیه از منابع میکربزا و… با جا به جا شدن از محیطی به محیط دیگر عامل انتقال بسیاری از بیماری ها هستند ، این خطر به دلیل پراکندگی مگس ها و حضور آن ها در میان زندگی های انسانی چند برابر شده و با رعایت نکردن بهداشت خطری جدی محسوب می شود ، این گروه از حشرات ( مگس ها ) برای تنفس از تمام بدن خود استفاده می کنند و در واقع ریه ندارند .

زبان لوله ای شکل مگس ها که بی شباهت به زبان پروانه ها نیست او را خوراک جانورانی با زبان بلند کرده است تا شباهتی جزئی بین شکار و شکارچی بوجود بیاورد ، از مهم ترین دشمنان مگس ها قورباغه ها هستند .

مرتبط ها

قالب خبری