مکمل کروم و تأثیرات آن در درمان دیابت نوع دوم !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 15, 2020
مکمل کروم و تأثیرات آن در درمان دیابت نوع دوم !

مکمل کروم یکی از مکمل های مؤثر در درمان برخی بیماری ها نظیر دیابت نوع دوم است که در این مقاله قصد داریم درخصوص فواید این مکمل بیشتر بگوییم .

نتایج برخی مطالعات نشان داده، مصرف مکمل کروم برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو و مقاومت به انسولین (مرحله پیش از دیابت) مفید است. شواهد متعددی وجود دارد که کروم می تواند سطوح قند خون را کاهش دهد.

اما برخی از پزشکان معتقدند مصرف مکمل کروم سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق، اختلالات روانی، بیماری پارکینسون و … می شود.

نتایج برخی از مطالعات تاثیر مکمل کروم بر تقویت عضلات و کاهش وزن بدن را تایید کرده اند.

برای مصرف مکمل کروم دوز مشخصی وجود ندارد. اما متخصصان حداقل نیاز افراد به این مکمل را اعلام کردند.

دوز مناسب برای مصرف کروم :
زنان 19 تا 50 ساله  روزانه 25 میلی گرم
زنانی که بیش از 50 سال دارند  روزانه 20 میلی گرم
مردان 19 تا 50 ساله روزانه 35 میلی گرم
مردانی که بیش از 50 سال دارند روزانه 30 میلی گرم

نتایج مطالعات بالینی محققان متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از متخصصان باور دارند افراد مبتلا به دیابت باید روزانه بین 200 تا 1000 میکرو گرم مکمل کروم مصرف کنند.

اما تعداد زیادی از دانشمندان معتقدند، افرادی که بیش از دوزهای تعیین شده مکمل کروم مصرف کنند حساسیت بدن شان به انسولین افزایش پیدا می کند.

مواد غذایی حاوی کروم :
– کلم بروکلی، سیب زمینی و لوبیا سبز
– حبوبات
– گوشت گاو و مرغ
– سیب و موز
– شیر و فرآورده های لبنی

عوارض جانبی مکمل کروم :
به نظر می رسد مصرف مکمل کروم عوارض جانبی مختلفی داشته باشد که عبارتند از: افزایش ضربان قلب، اختلال خواب، سردرد، تغییرات خلق و خو، واکنش های آلرژیک، نارسایی کلیه، آسیب کبد.

واکنش ها :
ماده معدنی کروم بر میزان قند خون تاثیر می گذارد. مبتلایان به دیابت و افرادی که داروهای کاهش دهنده اسید معده، مسکن ها و … مصرف می کنند باید پیش از مصرف این مکمل با پزشک مشورت کنند.

خطرات مصرف مکمل کروم :
زنان باردار و شیرده باید از مصرف مکمل کروم بپرهیزند. برخی از پزشکان توصیه می کنند نباید روزانه بیش از 200 میکروگرم مکمل کروم مصرف کرد. آنها باور دارند مصرف بیش از اندازه مکمل این ماده معدنی سبب بروز سرطان می شود.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :