جدیدترین مطالب امروز

مکمل های خوراکی بدون کنترل دردسر ساز می شوند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

مکمل های خوراکی بدون کنترل دردسر ساز می شوند

مکمل های خوراکی در کنار فوایدی که برای بدن دارند اگر به صورت کنترل شده و در میزان و بازه ی زمانی مشخص مصرف نشوند می توانند برای انسان دردسر ساز شوند .

بدن همواره در حال فعالیت است و برای تامین نیاز های خود یک سری مواد را از غذاهای دریافتی استخراج کرده و یا گروهی را با بهره گیری از موادی که وارد بدن شده است می سازد . اما گاهی مواد دریافتی و سرعت سازندگی بدن به پای نیاز ها نمی رسد و یا اصلا ویتامین خاصی قابلیت بوجود آمدن را ( توسط بدن ) ندارد ؛ در این شرایط در صورت لزوم ( با تشخیص پزشک ) باید به مصرف مکمل ها روی بیاوریم .

مکمل ها همیشه نقش مثبت را ایفا نمی کنند ، بسیار پیش آمده که به دلایل مختلف از مصرف مواد خوراکی تازه و به مراتب سالم تر سرباز زده و به خوردن قرص های ویتامین و مکمل ها پناه برده ایم ، اما گاهی مصرف برخی مکمل ها بدون تجویز پزشک عواقبی را در پی خواهد داشت .

اگر بحث مالی بحث را مورد بررسی قرار دهیم ، به راحتی می توانید خرید مواد غذایی نا سالم و انواع نوشیدنی ها و خوراکی های غیر ضروری را کنترل کرده و به جای آن ها از سبزیجات ، مغز ها و… استفاده کنید . همچنین در مصرف آن ها نباید زیاده روی کنید ، قطعا اگر مقدار مشخصی گردو برای خانواده تهیه کنید و در سفره ی صبحانه از آن استفاده کنید به صورت منظم و صحیح می توانید نیاز امگا 3 بدن خود و خانواده را برطرف کنید اما اگر همان مقدار گردوی تهیه شده را بخواهید در عرض چند روز به صورت افراطی میل کنید نه تنها برای بدن مفید نیست بلکه زمینه ساز چاقی و امراض دیگر هم می شود ؛ بعلاوه میزان امگا 3 هم پایین آمده و ناچار به مصرف مکمل ها هستید .

از جمله مکمل هایی که نباید بدون برنامه ریزی وارد بدن شوند می توان به مکمل امگا 3 اشاره کرد ، این مکمل ( امگا 3 ) باید به میزان قابل کنترل و در مدت زمانی مشخص وارد بدن شود .

دقت پیرامون این مسئله برای افرادی که دچار آلزایمر شده اند و یا در خطر سکته ی مغزی قرار دارند و… بسیار مهم است و باید حتما با برنامه ریزی پزشک صورت بگیرد ، در غیر این صورت دریافت بیش از حد امگا 3 ، به صورت خوراکی و یا مکمل باعث بروز یکسری عوارض می شود ، به عنوان مثال از تجمع پلاکت ها جلوگیری کرده و فرد را در مواجهه با زخم و خونریزی های احتمالی دچار مشکل می کند .

از عوارض مصرف بیش از حد مکمل امگا 3 و یا دریافت آن از ماهی ، گردو و… پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون ( HTL ) است . بنابراین در استفاده از مکمل ها خصوصا مکمل امگا 3 دقت کافی و لازم را داشته باشید و بدون مشورتبا متخصص تغذیه شروع به مصرف این مکمل ها نکنید .

مرتبط ها

قالب خبری