جدیدترین مطالب امروز

موسیر و خواص متعددی که این چاشنی گیاهی دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

موسیر و خواص متعددی که این چاشنی گیاهی دارد

حتما همه ی شما عزیزان ، تا حدودی با خواص گوناگون موسیر آشنایی دارید ؛ برای تکمیل اطلاعات شما ، قصد داریم از خواص متعدد موسیر ، به زبان یک پژوهشگر ایرانی صحبت کنیم .

اگر موافق باشید ، بیایید در این بخش ، از خواص درمانی و ویژگی های مفید موسیر بگوییم .

آیا میدانستید این گیاه خوشبو برای مشکلات مفصلی و ارتوپدی مصارف درمانی زیادی دارد و همچنین می تواند به بهبود عملکرد سیستم گوارشی تان کمک زیادی کند ، برخی آشپزها از پودر موسیر برای معطرشدن انواع غذاها استفاده می کنند .

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت : موسیر ایرانی از گیاهان اندمیک کشور است .

پروین رامک اظهار کرد : موسیر ایرانی یکی از گیاهان اندمیک ایران است که به لحاظ خواص و مصارف خوراکی نزدیکترین گونه به سیر محسوب می ‌شود .

وی در همین رابطه ادامه داد : در ایران از دیرباز موسیر دارای مصارف خوراکی متعددی بوده و به عنوان چاشنی در تهیه چاشنی ، ترشی و یا معطر و ضد عفونی کردن دوغ و ماست استفاده می‌ شود .

رامک افزود : همچنین در طب سنتی ایران برای درمان روماتیسم و کاهش التهاب مفاصل ، هضم کننده غذا ، اشتها آور و… به کار برده می‌ شده است .

این پژوهشگر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ادامه داد : موسیر ایرانی ، غنی از عناصر معدنی مانند آهن ، مس ، روی ، منگنز ، پتاسیم و… بوده و به لحاظ تغذیه‌ ای ، پیاز موسیر از ارزش بالایی برخوردار است .

وی از ترکیبات این گیاه ،به آلیسین اشاره کرد و گفت : این ماده به لحاظ بیولوژیکی ترکیب فعالی بوده و خاصیت باکتری‌ کشی ، قارچ‌ کشی و ضدپارازیت بودن آن گزارش شده است ؛ آلیسین موجود در عصاره کلروفرمی موسیر ایرانی قادر است از رشد و تکثیر سلول ‌های سرطانی نوع Hela و Mcfv جلوگیری کند .

منبع : ایسنا

مرتبط ها

قالب خبری