جدیدترین مطالب امروز

موزاییک پرسی باکیفیت چگونه قابل تشخیص است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

موزاییک پرسی باکیفیت چگونه قابل تشخیص است ؟

یکی از راههای زیباسازی فضای بیرونی ساختمان ها و معابر شهری ، استفاده از موزاییک پرسی است که در این مقاله به بررسی راههای تشخیص کیفیت موزاییک پرسی میپردازیم.

در فرهنگ ما ایرانیان حیاط یکی از مهم ترین بخش های خانه محسوب می شود و در ذهن ما خاطرات زیبا و ماندگاری از دورهمی هایی که در حیاط برگزار می کردیم نقش بسته است. فضای سبز و زیبایی حیاط تاثیرات مثبتی را بر روی ذهن و افکار ما می گذارد و حس آرامش را در ما ایجاد می کند. یکی از قسمتهایی که درمعماری حیاط مهم است موزاییک می باشد که در ادامه موزاییک پرسی و نحوه تشخیص موزاییک مرغوب را توضیح می دهیم.

موزاییک پرسی به کف پوشی می‌گویند که متراکم و فشرده است، در واقع نوعی بتن است که فشردگی خود را یا از روش لرزش و یا از روش فشار پرسی به دست می‌آورد. این فشار توسط ماشین آلات پرس با فشار ۱۶۰bar انجام می گیرد و موزاییک متشکل از سیمان، ماسه، پودر سنگ، سنگ دانه، و آب می‌باشد که در ابعاد و طرح‌های مختلفی موجود است.

به‌ طور کلی موزاییک شامل دو لایه می‌شود :

1) لایه زیرین یا نارین :
این لایه نسب به لایه رویه دارای ضخامت بیشتری می‌باشد و وظیفه تحمل فشار را نیز عهده دار است. و مانند لایه رویه از سیمان ،آب و ماسه تشکیل شده است.

2) لایه رویه و یا رنگ موزاییک :
این لایه که نقش و نگار سطح موزاییک را تشکیل می‌دهد از ترکیبات دانه بندی شده و رنگی، آب، پودر سنگ و سیمان تشکیل شده است.

خصوصیات و ویژگی های موزاییک پرسی :

ویژگی موزاییک پرسی :
موزاییک های پرسی به شکل دولایه تولید می شوند به لایه رویین نیز رنگ موزاییک گفته می شود این لایه از سیمان و سنگ ریزه های ریز تشکیل شده است و اما به لایه زیرین نیز نارین می گویند که همان بتن پایه است و به دلیل استحکام و مقاومت زیادی که دارند در برابر یخ‌زدگی و سرما و باران و … نیز کمتردچار خرابی و آسیب می شوند .
این موزاییک ها دارای قابلیت نانو شدن می باشند. موزاییک پرسی به دلیل ویژگی هایی که توضیح دادیم درحیاط و معابر شهری و … استفاده می شود.

مزایای موزاییک پرسی :
دارای استحکام و مقاومت بالا
مقاوم در برابر یخ زدگی و فرسایش طبیعی
قابلیت نانو شدن
چگونه موزاییک پرسی مرغوب را تشخیص دهیم؟

موزاییک پرسی مرغوب :

انواع مختلف موزاییک پرسی نیز در بازار وجود دارد و خیلی از ما هنگام خرید و انتخاب آن دچار سردرگمی می شویم و نمی توانیم موزاییک با کیفیت را از نامرغوب به راحتی تشخیص دهیم .

در این قسمت نکاتی مهم را درباره موزاییک خوب و با کیفیت توضیح داده تا انتخابی درست در زمان خرید داشته باشید .

1- وقتی که می خواهید موزاییک بخرید به ظاهر آن توجه کنید
2- موزاییک های باکیفیت ترک مویی ندارند و همچنین لبه های آن ها نیز نباید دندانه دندانه باشد
3- درصورتی که موزاییک پرسی دچار لب پریدگی شده باشد باید دقت شود که طول لب پریدگی بیشتر از ۴ میلیمتر نباشد
4- اگر سطح موزاییک پوسته پوسته شده باشد نشان دهنده بی کیفیت بودن آن می باشد .
5- در صورتیکه موزاییک را با آب شسته وسپس در آن سوراخ هایی نیز ایجاد شد نباید سوراخ ها روی سطح موزاییک از نیم متری دیده شود.

منبع : تک تهران

مرتبط ها

قالب خبری