جدیدترین مطالب امروز

مواد شوینده چه مضراتی در حوزه سلامت دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

مواد شوینده چه مضراتی در حوزه سلامت دارد ؟

عدم استفاده از مواد شوینده در زندگی روزمره شهری تقریبا کاری غیرممکن است ولی با آگاهی از میزان مضرات و استفاده صحیح از این شوینده ها می توان تاحدودی خطرات آن را کاهش داد.

محققان می گویند که استفاده زیاد از مواد شوینده می تواند به پوست، ریه ها و بینی آسیب بزند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اینباره می گوید : استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده به پوست ، ریه ها ، مخاط حلق و بینی آسیب می زند .

دکتر میترا اسماعیلی افزود : افرادی که در منزل از شوینده های قوی استفاده می کنند ، بدون رقیق کردن مواد شوینده با آب ، آنها را روی سطوح می ریزند که متاسفانه این کار عواقب و عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی آنها دارد.

به گفته وی استفاده از مواد شوینده با آب داغ موجب می شود که هنگام شست وشوی سطوح، مواد شیمیایی درون این شوینده ها به بخار تبدیل شوند و پس از ورود به مجرای تنفسی فرد برای او مشکل ساز شوند.

به گفته وی اکثر پزشکان معتقدند مواد شوینده معمولی می تواند جایگزین مناسبی به جای شوینده های پرعارضه باشد به طوری که مواد شوینده معمولی حاوی آنزیم کم خطر است.

پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد : سفید کننده ها و یا جرم گیرها اگر با غلظت بالا و با بوی تند و سوزاننده استفاده شود محرک دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی می شوند.

اسماعیلی افزود :استشمام بخار متصاعد شده از مایعات شوینده مانند وایتکس و جوهر نمک بر مخاط تنفسی اثرات التهابی و مضری می گذارد و در نهایت منجر به بیماری تنگی نفس در افراد می شود.

وی به بیماران قلبی اشاره کرد و گفت : در بیمارانی که سابقه نارسایی قلبی توام با بیماری های ریوی دارند استفاده از این مواد باعث تنگی نفس و شدت بیماری آنها می شود.

اسماعیلی با بیان اینکه اغلب زنان خانه دار با علایم آسم به مطب پزشکان مراجعه می کنند. گفت : اغلب شروع بیماری آنان همراه با استفاده از مواد جرم گیر و سفید کننده ها است و بدون دقت انها چند نوع ماده شوینده ها را با هم ترکیب می کنند و غافل از اینکه ترکیب مواد جرم گیر باعث بروز بیماری آسم می شود.

وی توضیح داد: در ترکیبات این شوینده ها کلر و آمونیاک به کار رفته که در صورت مخلوط کردن با مواد شوینده ها دیگر ، گازهای بسیار سمی تولید می کند و موجب سوزانندگی مجاری تنفسی می شوند .

اسماعیلی با بیان اینکه مواد شوینده حساسیت های پوستی ایجاد می کند گفت :حساسیت های پوستی به شکل حساسیت های موضعی که به صورت ضایعات پوستی و اگزما یا درماتیت بروز می کند.

وی با بیان اینکه استفاده از مواد شوینده توسط زنان باردار بسیار خطرناک است افزود : در سه ماهه اول بارداری و ماه های آخر استفاده از انواع جرم گیرها و سفید کننده ها برای زنان باردار ممنوع است و سلامتی جنین آنان را به خطر می اندازد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تاثیر مواد شوینده بر کودکان اشاره کرد و افزود : اغلب پزشکان معتقدند در صورت استفاده از مواد جرم گیر ، سفید کننده و اسپری های خوشبو کننده هوا در خانه خطر جدی کودکان را تهدید می کند.

به گفته وی کودکان بیشتر در معرض خطر مواد سمی تشکیل دهنده پاک کننده ها و شوینده ها قرار می گیرند زیرا بدن آن سریع تر مواد شیمیایی را جذب می کند.

اسماعیلی توصیه کرد : مواد شوینده با غلظت بالا نباید به راحتی در دسترس کودکان قرار گیرد زیرا بلع مواد شوینده به خصوص جوهر نمک و سفید کننده باعث سوختگی مخاط دهان کودکان می شود و حتی ممکن است در ناحیه مری سوراخ ایجاد شود و این مسئله منجر به مرگ کودک شود. اعضای خانواده باید هنگام کار با مواد شوینده نهایت دقت را داشته باشند و در صورت مشاهده هر گونه سرفه و یا تنگی نفس در معرض هوای آزاد و خنک قرار گیرند و یا در صورت تماس پوستی با این مواد با آب فراوان آن ناحیه را شست شو دهند.

منبع : ایرنا

مرتبط ها

قالب خبری