جدیدترین مطالب امروز

مغز شما چه چیزهایی برای پنهان کردن دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

مغز شما چه چیزهایی برای پنهان کردن دارد ؟

مغز انسان پیچیده ترین بخش بدن او است ، از بدو تولد تا لحظه ی مرگ در حال فعالیت است ، مغز ما در لحظاتی کاملا دور از باور راز هایی را برای مخفی کرد دارد .

تمام انسان ها در مواردی مشابه همدیگر هستند و حتما آن ها را تجربه می کنند ، مانند خوردن ، آشامیدن ، خواب و… همچنین همگی در بدو تولد چیزی جز کمی چربی ، ماده قندی ، مجموعه ای از موارد شیمیایی و 75 درصد آب نیستیم ! چیزی که ما را از دیگر موجودات متمایز کرده و زندگی پر رمز و راز مارا رقم می زند مغز است ؛ عضوی که هزاران راز پنهان از خود ما نیز دارد !

اینکه هر فرد در 10 سال اول زندگی ، هر دوساعت آمادگی فراگیری 10 ها لغت تازه را دارد و یا در طول حیات رشد ناخن ها 28 متر و رویش موی بینی 2 متر است ، یک امر اتفاقی نمی باشد . ما می توانیم 1 میلیون رنگ را تشخیص دهیم ، تا 21 سالگی در حدود 3 و نیم میلیون بادکنک بزرگ تنفس می کنیم و…

تمام این فرآیند ها را مغز برنامه ریزی می کند . نیروی محرکی که در پشت تمام این فعالیت های پیچیده پنهان شده و رموز خود را برای کسی آشکار نمی کند .

شما هنگامی که در حال تجربه ی یک کار جدید هستید ، علاوه بر انجام آن فعالیت در حدود 6 کار تا 10 ها میلیون کار به طور همزمان در مغز شما جریان دارد که شما اصلا متوجه آن نمی شوید . هنگام رانندگی ، تماشای تلوزیون و… این روال صادق است . در واقع مغز تنها عضوی است که ابدا استراحت ندارد ، یک پنجم کل انرژی دریافتی را مغز مصرف می کند و در مقابل تمام فعالیت ها را کنترل می کند ، حتی ضربان قلب نیز با اختیار مغز صورت می گیرد ؛ به همین علت است که زمانی که فردی مرگ مغزی می شود پیشنهاد اهدای عضو به بازماندگان صورت می گیرد .

با توجه به موارد ذکر شده باید دانسته باشید که گرم ترین بخش بدن مغز است و در آن سوزاندن انرژی و فعالیت در بالاترین میزان خود قرار دارد و این اصلا عجیب نیست ، مغز کار دشواری را بر عهده دارد و آن حیات است…

پیش تر از ضربان قلب گفتیم ؛ بیایید موشکافانه تر به این مسئله بنگریم ؛ بدن ماکلا از سلول تشکیل شده ، سلول هایی که هر یک تک به تک با فرمان مغز قدرت انقباض خود را دارند ؛ وقتی چند میلیون سلول با هم منقبض می شوند ( سلول های واقع شده در ماهیچه ی قلب ) یک تپش یا ضربان شکل می گیرد . کنترل سرعت تپیدن نیز در اختیار مغز است . جالب است بدانید دقیقا همان بخش از مغز که فعالیت قلب را کنترل می کند محیط خارج از بدن را نیز زیر نظر دارد .

دیگر می دانیم که هیچ فعالیتی خارج از اختیار مغز نیست ، اما برای برانگیختن حیرت شما شاید بد نباشد به صورت لیستوار نگاهی بر جالبترین عملکردهای مغز داشته باشیم :

نگهداشتن دمای بدن در 37 درجه سانتیگراد . ( خنک کردن بدن با تعریق و گرم نگهداشتن آن با راست شدن موها و دون دون شدن پوست به منظور حفظ گرما امکان پذیر است ) .

جایگزین شدن سلول ها ( به طوری که ممکن است بخشی از بدن ما از خودمان نیز جوان تر باشد ) .

بلع غذا ( تنظیم سرعت و دفعات انقباض عضلات هنگام بلع غذا ، کنترل رعت هضم معده که برابر با 4 ساعت است ، تنظیم فعالیت های روده ی کوچک که تولید صفرا برای تجزیه چربی موجود در غذا می باشد و… )

شمار این رویدادهای شگفت انگیز تمامی ندارد ، ما با دانستن تمام موارد هم به قدرت واقعی مغز پی نخواهید برد . همچنین هر فرد تا سه سال و نیمگی ، 7300 تخم مرغ و160 کیلو گرم شکلات می خورد ، 40 هزار لیتر ادرار تولید می کند ، 6 ماه از عمرش را در توالت می گذراند . و زندگی پیچیده ی انسان همچنین ادامه دارد …

مرتبط ها

قالب خبری