مغز جنین و مواد غذایی مفیدی که در رشد آن مؤثر است

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 5, 2020
مغز جنین و مواد غذایی مفیدی که در رشد آن مؤثر است

در این مقاله قصد داریم شما را با 9 ماده غذایی مؤثر در رشد مغز جنین آشنا کنیم ؛ برای شناخت و بهره گیری از فواید این غذاها ، لطفا همراه ادامه این مقاله باشید .

اگر کودک باهوشی می‌خواهید می بایست تغذیه مناسب را از سه هفته بعد از لقاح شروع کنید؛ زمانی است که مغز جنین شروع به رشد می‌کند. شما می‌بایست تغذیه با مواد مغذی را از این هفته شروع کنید. تغییرات سریع در مغز جنین بین 24 و 42 هفته رخ می دهد. تغییرات قابل توجهی در مغز جنین از 34 هفته به بعد رخ می دهد.

– در سه ماهه اول، سلول های عصبی تشکیل می شوند، اما لزوما به طور کامل مغز رشد نمی‌کند. در این زمان اندام های حسی و عصبی به صورت کامل رشد نکرده اند بنابراین جنین هیچ دردی را احساس نمی کند. در سه ماهه اول، زنان باید در مورد آنچه که می خورند بسیار مراقب باشند، و از هر گونه مواد شیمیایی خطرناک دوری کنند. در سه ماهه اول تا 70 درصد از بافت های جنین چربی است. بنابراین خوردن چربی‌های سالم از غذاهای طبیعی در این زمان ضروری است.

– در سه ماهه دوم، همزمان هر دو اعصاب و اندام های حسی شروع به توسعه می‌کنند. در این سه ماهه هم مادر برای افزایش رشد مغز جنین نیاز به چربی های سالم دارد.از ماه پنجم کودک احساس می‌کند. سه ماهه سوم زمانی است که قسمتی از مغز جنین که خاطرات و توانایی های یادگیری را برعهده دارد شروع به رشد می‌کند.

بنابراین خوردن غذاهای سالم در دوران بارداری ضروری است، برای بدنیا آوردن یک کودک باهوش مصرف مواد غذایی زیر برای خانم های باردار توصیه می‌شود:

1) ساردین به دلیل داشتن DHA
2) دانه کدو به دلیل داشتن روی
3) اسفناج برای فولات
4) تخم مرغ برای کولین
5) عدس برای آهن
6) آجیل برای سلنیوم
7) بادام زمینی برای ویتامین E
8) ماست یونانی برای ید
9) آووکادو برای اسیدهای چرب اشباع نشده

منبع : دکتر سلام

اشتراک گذاری این مطلب در :