جدیدترین مطالب امروز

مصرف نوشابه کودکان را پرخاشگر میکند !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

مصرف نوشابه کودکان را پرخاشگر میکند !

نوشابه ، نوشیدنی مضری میباشد که کم و بیش از مضرات آن باخبریم. با این حال شاید جالب باشد تأثیرات منفی مصرف نوشابه در کودکان را نیز بدانیم !

آیا میدانستید که مصرف روزانه ی نوشابه ، تهدیدی جدی برای ایجاد سوء رفتار در کودکانتان است؟ بروز رفتارهای پرخاشگرانه و خشونتی که در خردسالان با مصرف این مایع های گازدار و شیرین تشدید میشود ، یکی از مضرات بارز مصرف نوشابه است.

نوشابه های گازدار به دلیل موادی که در ساخت آنها به کار رفته است طعم مطبوع و خوشایندی به دوستداران خود هدیه میکنند ولی از سوی دیگر ، همان مواد به کار رفته در آنها در نهایت منجر به اختلال در رفتار کودکان خواهد شد. البته این اصلا به این معنی نیست که بزرگسالان مجاز به استفاده از این نوشیدنی هستند ! خیر ! چراکه تنوع آسیب رساندن به قدری در این نوشیدنی زیاد است که بزرگسالان نیز با مصرف آن از این ضررها بی نصیب نخواهند بود.

طبق تحقیقاتی که از مطالعه بر روی کودکان خردسال آمریکایی حاصل شده است ، این تیجه به دست آمده :

کودکان پنج ساله ‌ای که روزانه نوشابه مصرف می ‌کنند بیشتر دچار مشکلات رفتاری می‌ شوند تاجاییکه این مشکلات رفتاری می تواند به شکل خطر تشدید پرخاشگری و افسردگی در کوکان بروز کند .

همین تحقیقات نشان داده است که کودکان مصرف کننده ی نوشابه نسبت به همسالانشان خوی پرخاشگرانه ی بیشتری دارند و بیشتر دعوا میکنند یا به وسیله هایشان آسیب میرسانند.

در آمریکا محققان با تحقیق روی بیش از ۳ هزار کودک پنج ‌ساله که در خانواده‌ های مشکل دار زندگی می‌ کردند، دریافته اند : ۴۳ درصد کودکان حداقل یک بار در روز نوشابه مصرف می‌ کنند و ۴ درصد کودکان نیز چهار بار یا بیشتر در روز نوشابه می ‌خورند که این واقعا یک فاجعه است !

علاوه بر ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان ، مشکلات تمرکزی نیز برای خردسالانی که نوشابه مصرف میکنند وجود دارد که اگر تمامی این مضرات را بعلاوه ی خرابی و پوسیدگی دندان ، بروز مشکلات گوارشی ، کوتاهی قد و … را هم کنار یکدیگر بگذاریم ، دیگر تردیدی وجود نخواهد داشت که مصرف نوشابه را فراموش کنیم مگر اینکه سلامتی را فراموش کرده باشیم !

مرتبط ها

قالب خبری