جدیدترین مطالب امروز

مصرف دارو های تاریخ گذشته منشاء بیماری های دیگر

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

مصرف دارو های تاریخ گذشته منشاء بیماری های دیگر

همه ی ما قطعا در منزل قفسه ای به عنوان کمک های اولیه داریم که در آن مقداری دارو هم یافت می شود، استفاده از دارو های تاریخ گذشته منشاء بیماری های خطرناکی است .

یکی از عادت های خوب ما ایرانی ها این است که قفسه ای در منزل اکثر ما به عنوان قفسه ی کمک های اولیه یافت می شود که در آن از وسایل ابتدایی جهت پانسمان زخم های سطحی گرفته تا قرص و پماد هایی که مصرف بالایی دارند در آن یافت می شود ؛ گاهی آنقدر از یک قرص یا دارو استفاده نمی کنیم که اگر به دلیل نیاز مجبور به استفاده ی مجدد از آن شویم یا قید دارو را می زنیم و دوباره آن را تهیه می کنیم و یا به دور از این فکر و با آگاهی اندک دارو را مصرف می کنیم و اگر مسمومیت یا ناراحتی های دیگر به سراغمان نیاید شانس آورده ایم .
چگونه مطمئن شویم دارویی که در اختیار داریم سالم است ؟
تاریخ انقضاء درج شده روی هر محصولی بیانگر این است که آن محصول ، کالا و… تا چه تاریخی سالم و قابل استفاده می باشد ، دارو ها نیز این موضوع جدا نیستند ؛ البته تاریخ انقضاء درج شده روی دارو ها گاهی از روش های گوناگونی پیروی می کند که به طور کامل و کاربردی در ادامه برایتان توضیح داده خواهد شد .
در ابتدا لازم است بدانید باید به دنبال EX بگردید این دو حرف مخفف از کلمه ی تاریخ انقضاء به زبان لاتین است ؛ همچنین اگر مشاهده کردید که درون قرص پودر هایی معمولا به رنگ سفید پراکنده است قرص فاسد می باشد .
ساده ترین روش تاریخ نگاری به این صورت است که مثلا عدد 2014 را روبه روی EX درج می کنند به این مفهوم که این دارو تا سال 2014 قابل استفاده است ؛ هنگامی که بخواهند ماه را نیز در تاریخ انقضاء بگنجانند به صورت خلاصه دو رقم آخر سال را نوشته و سپس ماه را نیز می نویسند ، سال و ماه را با خط تیره و یا / از هم جدا می کنند ؛ البته اگر دارویی را خریداری کرده باشید که به صورت طول درمان بلند مدت باید از آن استفاده شود و به صورت جعبه ای و به مقدار زیاد به فروش می رسند این احتمال وجود دارد که تاریخ انقضاء دارو بر روی جعبه اصلی درج شده باشد و اثری از آن روی ورقه ی دارو مشاهده نشود .
موارد فوق زمانی صادق است که دارو را به درستی و در شرایط مطلوب نگهداری کرده اید ، اگر شرایط نگهداری دارو به گونه ای که در روی آن درج شده نبوده بهتر است داوطلبانه و قبل از مصرف و مسموم شدم دارو را دور بیندازید .
به طور کلی اکثر دارو ها بعد از گذشت 3 سال از تاریخ تولید از رده خارج شده و تمامی دارو ها ( قرص ، کپسول ، قطره ، پماد ، شربت ، آمپول و… ) با گذشت 5 سال از تولیدشان قطعا فاسد هستند .

مرتبط ها

قالب خبری