مصرف داروهای دوپینگ چه تأثیراتی بر سلامت فرد دارد ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 2, 2019
مصرف داروهای دوپینگ چه تأثیراتی بر سلامت فرد دارد ؟

داروهای دوپینگ ازجمله داروهایی هستند که مصرف آنها در طولانی مدت ، می تواند تأثیرات سوء بر سلامت فرد مصرف کننده داشته باشد که در این مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم .

سرهنگ اشراقی ( کارشناس آزمایشگاه تشخیص هویت آگاهی ) درخصوص مصرف داروهای دوپینگ می گوید : تجزیه داروهای دوپینگ نشان می دهد این داروها از مواد نیروزا و هورمونی تشکیل شده است که در طولانی مدت موجب تضعیف قوای جسمانی خواهد شد .

سرهنگ اشراقی همچنین افزود : استفاده کنندگان از داروهای دوپینگ ، خود اعتراف می کنند که با مصرف این داروها در مدت کوتاه ماهیچه های بدنشان حجیم می شود و در ظاهر پرورش اندام می یابند اما در دیرهنگام به شدت قوای جسمانی خود را از دست می دهند .

وی تاکید کرد : صدمات جدی به کبد و کلیه ها از عوارض شایع داروهای دوپینگ است که در بیشتر موارد برگشت ناپذیر و مبتلایان غیر قابل درمانند ، ضمن اینکه برخی از مصرف کنندگان ، حتی گاهی به علت شرایط بدنی خاص که معمولا از آن بی خبرند ، متأسفانه با مصرف نخستین دوز از این داروها دچار مرگ ناگهانی می شوند .

این کارشناس ، به جوانانی که به صورت غیرحرفه ای یا حتی حرفه ای ورزش می کنند ، توصیه کرد هرگز فریب دلالان اینگونه داروها را نخورند و سلامتی خود را فدای برد و باخت مسابقات ورزشی نکنند .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :