جدیدترین مطالب امروز

مصرف خودسرانه دارو در اثر بی توجهی افراد به مقوله سلامت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

مصرف خودسرانه دارو در اثر بی توجهی افراد به مقوله سلامت

مصرف دارو آن هم به صورت خودسرانه و بدون تجویز و نظر پزشک مطمئنا در طولانی مدت باعث بروز مشکلاتی در بدن خواهد شد که شاید جبران ناپذیر باشد .

در ایران متأسفانه مصرف خودسرانه دارو آمار و ارقام قابل توجهی دارد و برخی از افراد نه تنها این عمل اشتباه را در قبال خود انجام می دهند ، بلکه دیگران را هم تشویق به این کار می کنند و مانند یک پزشک عمومی ، تجویز دارو نیز انجام می دهند !!!

بسیاری از دارو ها در ایران هستند که افراد بدون هیچ ملاحظه و مراجعه به پزشک ، به صورت خودسرانه ، آنها را مورد مصرف قرار می دهند ، درحالیکه حتی برای ساده ترین چیزها نیز بهتر است به صورت خودسر عمل نشود ، تا بعدها به مشکلات و معضلات بزرگتری دچار نشویم .

مثلا در حال حاضر در منزل خیلی از افراد ، قرص های خانواده ی استامینوفن ( کدئین ، معمولی و … ) ، قرص سرماخوردگی ، شربت سینه و در درجات بالاتر کپسول های چرک خشک کن و از این قبیل دارو ها یافت می شود و افراد نیز در اکثر مواقع ، کار یک دکتر را انجام داده و برای مشکل و مریضی خود قرص و شربت تجویز می کنند .

شید خیلی ها بگویند که مثلا قرص سرماخوردگی و استامینوفن که ایرادی ندارد و ضرر زیادی به بدن وارد نمی کند و می توان در مواقع سرماخوردگی و بیماری های ساده از آنها استفاده کرد !

در پاسخ به این عزیزان بایستی عنوان کرد که اولا یکی از دلایل ایجاد بیماری های مختلف در بدن ، اتفاقا همین مریضی های ساده ، نظیر سرماخوردگی می باشد که مصرف خودسرانه و بدون کنترل و تجویز پزشک دارو های به ظاهر ساده و بی خطر آنها هم مزید بر علت می شود و ممکن است به تهدیدی جدی برای بدن مبدل شود و فرد را درگیر بیماری های بزرگتری کند ، زیرا افراد برای بیماری های سخت و دارای دارو های خاص که علم تجویز دارو را ندارند که بخواهند دارو تجویز کنند .
در ثانی هیچ دارو و قرص و شربتی نیست که شیمیایی نباشد و به بدن آسیب نرساند . به طور کلی تمامی دارو های شیمیایی برای بدن مضر هستند و این ضرر زمانی حادتر می شود که این دارو ها ، بدون کنترل و خودسرانه مورد مصرف قرار گیرد . البته این گفته برداشت اشتباه ایجاد نکند که پس هیچگونه دارویی را نباید مصرف کنیم و … ؛ خیر اصلا منظور ما از عنوان کردن این بحث این نیست که هیچگونه داروی شیمیایی را نباید مصرف کرد ، زیرا خیلی از بیماری ها هستند که هیچ جایگزینی برای دارو های شیمیایی ندارند و حتما بایستی از دارو های شیمیایی استفاده کرد ، مثل بیماری های قلبی ، فشارخون و … ؛ در این مواقع ، فرد بیمار ناگزیر به استفاده از دارو های شیمیایی می باشد تا بتواند بیماری اش را کنترل کرده و از پیشرفت آن بکاهد ، ولی از طرفی برخی بیماری ها هستند که دارای جایگزینی به جز دارو های شیمیایی می باشند و با دارو های گیاهی و مواد طبیعی قابل درمان اند که البته در این مواقع نیز بایستی به پزشکان طب سنتی و گیاهی مراجعه کرد ( منظور ما عطاری های غیرمجاز و بدون سواد تجربی و تئوری نمی باشد ) ، که در اینصورت نیز مطابق با دستورالعمل پزشک طب سنتی بایستی عمل کرد تا بهبودی کامل حاصل شود .

نکته ای که مسلم است و ما در این مطلب می خواهیم یکبار دیگر به آن تأکید داشته باشیم ، پیشگیری از بیماری می باشد که یکی از راه های آن ، عدم مصرف خودسرانه دارو است که امیدواریم به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و افراد حتی الامکان از تجویز بی منطق و خودسرانه دارو برای خود و دیگران پرهیز کنند تا خدای ناکرده به انواع بیماری های ثانویه مبتلا نشوند .

پس اگر برای سلامتی خود و اطرافیانتان اهمیت قائلید ، سعی کنید :

1- هیچگونه دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید ( حتی ساده ترین دارو ها )
2- اگر از دارو هایی نظیر قرص سرماخوردگی و یا استامینوفن استفاده می کنید ، از مصرف مداوم و پی در پی آن جدا خودداری کنید که بدنتان حداقل قدرت مبارزه با بیماری های ساده را از دست ندهد و به عبارتی اعتیاد به اینگونه قرص ها پیدا نکند
3- تاریخ مصرف دارو های نگهداری شده در منزل را همیشه چک کنید تا منقضی نشده باشند
4- محل نگهداری دارو ها ( قرص ، شربت و یا کپسول ) را مناسب انتخاب کنید
5- مطمئن شوید که هیچ یک از دارو ها در دسترس اطفال نباشد

مرتبط ها

قالب خبری