مشکلاتی که صوت برای ساختار گوش انسان ایجاد می کند

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 27, 2015
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
مشکلاتی که صوت برای ساختار گوش انسان ایجاد می کند

محدوده ی مجاز صوت برای گوش انسان در بازه مشخصی از فرکانس و دسیبل قرار گرفته است و مقدار بیشتر یا کمتر از آن حتی توسط گوش دریافت هم نمی شود .

ما در دنیایی مملوء از صوت زندگی می کنیم ، برخی از این صوت ها برای انسان قابل شنیدن هستند و اکثر آن ها حتی یکبار در طول عمر درک نخواهند شد …

دو شرط در شنیده شدن صوت توسط انسان دخیل هستند : فرکانس و فشار ( که به دسیبل بیان می شود ) . محدوده ی فرکانس مجاز صوت برای انسان حداقل 20 و حداکثر 20000 هرتز ) باعلامت اختصاری Hz ) و بازه ی فشار بین 0 تا 120 دسیبل قرار دارد . فرکانس های بیش از این مقدار نیز صوت تولید می کنند و حتی کمتر از آن ، اما توسط انسان قابل دریافت نیستند ؛ بیش از این مقدار را جاندارانی مانند خفاش و کمتر از آن معمولا آبزیان عظیم الجثه ای مانند وال ها و… می توانند تولید و دریافت کنند .

صوت دنیای پیچیده ای دارد ، زمانی که به لب دریا می روید با فشار بالایی روبرو می شوید که همیشه در محیط قابل احساس است ؛ زمانی که آهنگی را با صدای بلند گوش می دهید ، بعد از آن حالت دفاعی ایجاد شده در گوش را مقابل صوت ایجاد شده احساس می کنید و…

چه اتفاقی در کانال های گوش می افتد ؟

گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است : بیرونی ، میانی ، داخلی ؛ در گوش داخلی ما حلزونی ای را داریم که اگر آن را صاف و باز در نظر بگیریم با یک اندامک پوشیده شده از مژک روبرو خواهیم شد ؛ تشخیص و تفکیک فرکانس های تولید شده از یک منبع صوت ، بر عهدهی این مژک ها است ؛ اگر گوش را باند باند در نظر بگیریم ، صوت های تولید شده بصورت دسته ای و طبقه بندی وارد یک باند مشخص و مجزا می شوند ؛ این تقسیم بندی گروهی باعث می شود ما صوت هایی با فرکانس متفاوت را ( در صورتی که در یک بازه باشند ) یکسان بشنویم و تفاوت کم و زیاد بین آن ها قائل نشویم . به عنوان مثال فرکانسی که انسان در مکالمه به آن نیاز دارد بین 400 تا 2000 هرتز است و یا زمانی که یک صوت از 8000 هرتز فراتر رفت صدا کم و کمتر می شود تا جایی که به 20000 هرتز رسیده و از محدوده ی مجاز خارج می شود .

در مجموع با دو قانون کلی در اینجا روبرو هستیم ، اول اینکه هرچه فرکانس یک صوت کمتر باشد ، برد و مسافتی که طی می کند بیشتر است و دوم وقتی صوت در حال خارج شدن از محدوده ی شنوایی انسان است ، زیر تر می شود ( به عبارتی تیز و گوش خراش ) ، بنابراین صداهای زیر از فرکانس بیشتری برخوردار هستند .

قسمت بیرونی تر ساختمان گوش اصوات قوی تر را دریافت می کند و بخش های داخلی تر صوت های ضعیف تر را شناسایی خواهند کرد ، این محدوده همان حوزه ی مسیرکشی شده ( باندهای فرضی ) گوش است . باندهای ابتدایی فرکانس های کمتر و باند های داخلی فرکانس های بیشتر را دریافت خواهند کرد ؛ اگر بخواهیم از اصطلاح پهنای باند در این خصوص استفاده کنیم باید بگوییم پهنای هر باند چیزی در حدود 40 هرتز است ، بنابراین هر 40 هرتز به 40 هرتز تفاوت صوت قابل تشخیص خواهد بود .

دنیای صوت همچنان دارای شگفتی های بسیاری است ؛ برای آزمایش در خصوص مطالب عنوان شده می توانید فرکانسی از 0 تا 30000 ایجاد کنید و روند صعودی آن را مورد آزمایش قرار دهید ؛ خواهید دید که تا 20 هرتز تقریبا تغییری احساس نخواهید کرد اما صوت ایجاد شده رفته رفته آزاردهنده شده تا جایی که از 8000 هرتز به بعد شروع به افت و کم شدن می کند ؛ نکته قابل توجه این است که دسیبل ( فشار تولید شده ) درتمام طول آزمایش باید در حد ثابتی قرار داشته باشد .

اشتراک گذاری این مطلب در :