جدیدترین مطالب امروز

مستندی کوتاه از میمون های کارایا نگهبانان طبیعت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

مستندی کوتاه از میمون های کارایا نگهبانان طبیعت

جایی در ایالت کوردوبا ، یکی از ایالات ۲۳ گانه ی آرژانتین ، میمون هایی زندگی می کنند که زندگی آنها جالب توجه است . نام آنها میمون های کارایا می باشد .

میمون های کارایا ، جزء اندک میمون های با ویژگی های خاص در دنیا می باشند که به سبب همین ویژگی ها و تمایزات ، مورد توجه بیشتری قرار گرفته اند . در ادامه ی این مستند از یک جم ، شما را با میمون های کارایا و برخی از کارهایی که می توانند انجام دهند بیشتر آشنا خواهیم کرد .

میمون های کارایا در ایالت کوردوبا زندگی می کنند . ایالتی که جزء ایالات آرژانتین می باشد و از طرف دیگر دومین شهر بزرگ آرژانتین نیز محسوب می شود .

ایالت کوردوبا ، به دلیل آب و هوای معتدلی که دارد ، زیستگاه خوبی برای میمون های کارایا است و به همین دلیل ، زندگی مسالمت آمیزی را برای میمون های این منطقه ، اللخصوص میمون های کارایا رقم زده است .

در یک سفر مجازی به کوردوبا ، از نزدیک با میمون های کارایا آشنا شدیم و آنها را سوژه ی مستند یک جم ساختیم تا ببینیم ، این جانوران چه وجه تمایزی نسبت به میمون های دیگر دارند که در آرژانتین مورد توجه بیشتری هستند ؟!

در ادامه ی سفر متوجه شدیم که میمون های کارایا یکی از پر سر و صدا ترین میمون های دنیا می باشند که این ویژگی آنها باعث شده که نام دیگری نیز به میمون های این منطقه از آرژانتین نسبت دهند . میمون های دیپلمات ! بله ، میمون های دیپلمات نام دیگری است که به دلیل همان سر و صدای زیادشان به میمون های کارایا داده اند .

جالب است که بدانید این میمون ها ، از نظر بدنی ، خیلی حساسند و نسبت به حمله ی ویروسها به بدنشان ناتوان هستند و قادر به مقابله با آنها نیستند . آنها با اولین ویروسی که به بدنشان حمله کند ، بیمار می شوند . از این رو ممکن است فکر کنیم که این یک ضعف بزرگ برای این میمون ها به شمار می رود .

اشتباه نکنید !!! همین عامل که ما به ضعف این میمون ها قلمداد می کنیم ، یکی دیگر از ویژگی های بارز میمون های کارایا می باشد .

از آنجایی که این میمون ها ، اولین جانورانی هستند که با نخستین ویروس ، بیمار می شوند ، به محافظان سلامت نیز لقب گرفته اند . چون با بیمار شدن آنها و تحقیق روی آنها ، جدیدترین ویروس ها و چه بسا ویروس های ناشناخته ، به وسیله ی محققین کشف می شود و قبل از آنکه شیوع بیشتری پیدا کند ، چاره ای برای مهار آن پیدا خواهند کرد .

میمون های کارایا ، نگهبانان طبیعت هم می باشند و همانطور که پیش تر هم گفته شد ، به دلیل سر و صدای زیادی که ایجاد می کنند ، توانسته اند یک جور فرمانروایی را نیز در این منطقه از جغرافیای زمین برای خود تشکیل دهند !

شاید خنده دار باشد ، ولی این ها حقایقی از میمون های کارایا بود .

مرتبط ها

قالب خبری