مسائل جنسی کودکان مهم ترین بحث آموزشی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : دسامبر 8, 2014
مسائل جنسی کودکان مهم ترین بحث آموزشی

آموزش صحیح مسائل جنسی کودکان به اندازه ی تهیه ی ابزار و وسایل رفاهی برای فرزند اهمیت دارد ، از راه آموزش صحیح می توان غریزه ی جنسی را به فرمان خود در آورد .

آموزش مسائل جنسی کودکان از جمله مواردی است که اکثر والدین از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی می کنند ، عده ای نیز بر این باورند که چنین مسائلی جزو حریم شخصی فرزند به حساب می آید و بحث در این خصوص جایز و شایسته نیست ؛ باور شما در این خصوص چگونه است ؟ آیا بر این عقیده هستید که آموزش مسائل جنسی کودکان در حوزه ی وظایف پدری و مادری است یا کودک باید از راه های مختلف کنجکاوی خود را ارضا کرده و برداشتی شخصی در باور خود داشته باشد ؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که راهنمای فرزند شما در این مسیر چه کسی خواهد بود ؟ و یا جهت گیری کودک شما در مسیر صحیح اتفاق می افتد یا خیر ؟

بدون شک در هر زمینه ای بهترین دوست و یاور فرزند پدر و مادر هستند ، مسائل جنسی کودکان نیز از این قضیه مستثنی نیست . از زمانی که کودک کنجکاوی را با نگاه و رفتار بروز می دهد ، زمان آموزش مسائل جنسی کودکان نیز آغاز می شود .

اکثر خانواده ها سعی می کنند فرزندان خود را تا زمانی طولانی ( سن بلوغ جنسی ) به اصطلاح چشم و گوش بسته نگاه دارند ، اما لازم است بدانید  مهم ترین بخش آموزش مسائل جنسی کودکان در فاصله ی سنی 6 تا 9 سال است . کودک در این بازه باید بیاموزد جانداران چگونه تولید مثل می کنند ، صرفا برای آغاز لازم نیست از تولید مثل انسان صحبتی به میان بیاید بلکه می توانید اندک اندک و پله پله از جفت گیری آبزیان ، حیوانات و حتی گیاهان شروع کنید ، نهایتا فرزند شما در 9 سالگی باید اطلاعات کافی در خصوص چگونگی بوجود آمدن نوزاد ، محلی که نوزاد از آن متولد می شود ، تفاوت میان زن و مرد را درک کند ، از نامی صحیح برای صحبت در مورد اندام تناسلی استفاده کند و حتی اندک آگاهی در مورد ایدز ، هپاتیت و بیماری های عفونتی که از راه های جنسی منتقل می شوند داشته باشد .

شاید در یک نگاه زیاده روی به نظر بیاید اما در واقع نداشتن اطلاعات کافی کودکان می تواند زمینه های سوء استفاده های جنسی و یا تربیت اشتباه کودکان را دامن بزند .

از موقعیت های مناسب جهت آموزش مسائل جنسی کودکان بهره بگیرید ، مثلا زمانی که به حمام یا استخر رفته اید ، و یا پوشک یک نوزاد را عوض می کنید و… به جای برخورد تلخ با نگاه و رفتار کنجکاو کودک ، موضوع را در دست گرفته و با ابراز احساس خود در مورد دشوار بودن صحبت پیرامون مسائل جنسی تمایل خود به آموزش صحیح وی را ابراز کنید .

در مواقعی نیز که کودک در میان هم سن و سال های خود بخشی از بدن خود را برهنه می کند ( از عمد یا غیر عمد ) به نرمی لباس هایش را به او پوشانده و اضافه کنید که اندام او شخصی است و باید محفوظ بماند ، در وقت مناسب می توانید با اشاره به لحظه ی مورد نظر آموزش های تکمیلی را در اختیار کودک قرار دهید .

مسائل جنسی کودکان ( نظیر عادت ماهانه و… ) را مرتبا به آن ها یادآور شوید ، با فرزندان خود مانند یک دوست صحبت کنید تا آن ها محیط خانواده را برای بیان مشکلات خود امن بدانند و کاملا با این مسئله کنار بیایند که بجز پدر و مادر ( و البته پزشک ) ، شخصی اجازه ی لمس اندام خاص بدن آن ها را ندارد .

اشتراک گذاری این مطلب در :