جدیدترین مطالب امروز

مسئولیت را از همان دوران کودکی آموزش دهیم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

مسئولیت را از همان دوران کودکی آموزش دهیم

به واژه ی مسئولیت و آموزش آن در میان خانواده ها چقدر اهمیت داده می شود و پدر و مادرها چقدر در این زمینه تلاش می کنند ؟ خود شما در کودکی پذیرش مسئولیت را آموزش دیده اید ؟

معمولا هرگاه صحبت از مسئولیت و پذیرش یک مسئولیت به میان می آید ، تصور افراد به سمت قبول یک وظیفه ی بزرگ می رود و شاید برخی اوقات هم به دلیل ترس از پذیرفتن آن ، زیر بار هیچ نوع مسئولیتی نروند ! به طور معمول ، ریشه ی این نوع نگرش از تربیت دوران کودکی افراد نشأت می گیرد ، زیرا به آنها در آن دوران آموزش درستی درخصوص پذیرش مسئولیت داده نشده است و اگر کاری را به اشتباه انجام می دادند به دلیل ترس از اطرافیان و یا سرزنشهای آنها ، معمولا از زیر بار خطای خود شانه خالی می کردند و نمی خواستند که دیگران بفهمند که آنها ، این کار خطا را انجام داده اند و به همین شیوه عادت کرده و حالا هم که بزرگ شده اند ، رفتاری مشابه رفتار کودکیشان دارند .

اگر بخواهیم تأکید به یک اصل اساسی در آموزش افراد داشته باشیم ، آموزش در دوران کودکی آنهاست ، زیرا تنها دورانی که فرد توان آموزش پذیری تربیتی و اخلاقی را دارد همین دوران است و به همین جهت دوران کودکی از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است و بعضی ها که می گویند ” بچه تا هفت سالگی آزاده و هر کاری می تونه انجام بده ” کاملا در اشتباهند و درست یکی از بهترین زمانهای آموزش به کودک از 2 الی 3 سالگی تا 7 سالگی اوست . ( البته در دوران دیگر تا نوجوانی ، کودک آموزش پذیر است و دوران نوجوانی به دلیل حساسیت و تغییرات جسمی و روحی ، آموزشهای مستقیم معمولا جوابگو نیست و در آن زمان تا دوران جوانی بایستی به طور غیر مستقیم برخی آموزشها داده شود ، ولی اصلی ترین آموزشها فقط در دوران کودکی قابل اجراست ).

حال بهترین زمان برای آموزش مسئولیت پذیری چه دورانی است ؟ مسلما این آموزش جزء یکی از آموزشهای اساسی به افراد است و بهترین زمان آن ، همان دوران کودکی است .

شما برای آموزش پذیرش مسئولیت و تقویت حس مسئولیت پذیری در کودکتان نیاز نیست که کار خارق العاده ای انجام دهید و فکر کنید که کار سختی در پیش دارید . خیر . شما با ساده ترین چیزها می توانید این حس را در کودک خود تقویت کنید و او را عادت دهید وقتی هم بزرگ شد ، یک فرد مسئولیت پذیر در جامعه باشد .

به عنوان مثال از همان دوران کودکی ، کودک خود را در کارهای منزل ، کمک به خودتان و حتی مشورت گرفتن در برخی امور ساده شریک کنید و این حس را به او منتقل کنید که او هم یک عضو مؤثر در خانواده است .

حال ممکن است برخی موارد کودک شما دچار خطا شود ، به عنوان مثال به او گفته اید : ” عزیزم برو یک لیوان آب بیار واسم ” و یا ” فلان وسیله رو بیار اینجا ” و … و او در حین راه به هر دلیلی ، حتی به عمد ، کارش را درست انجام نمی دهد ، در این موقع اگر بخواهید به او سرکوفت بزنید و یا او را سرزنش کنید ، نه تنها تأثیر مثبتی در آموزش مسئولیت برای او ایجاد نکرده اید ، بلکه یک ترس را هم به او غالب ساخته اید .

شما خیلی راحت در این مواقع می توانید به او بگویید : ” فدای سرت عزیزم ، ولی دفعه ی دیگه حواست رو بیشتر جمع کن ” ، با همین یک جمله شما علاوه بر اینکه کودک خود را از پذیرش مسئولیت نمی ترسانید و آموزش مثبتی در این جهت به او داده اید ، یک حس اعتماد را هم برای او ایجاد کرده اید که حتی از پذیرش مسئولیت ، لذت هم ببرد .

پس پیش از هر چیز دیگری برای ایجاد حس مسئولیت و آموزش برای پذیرفتن این حس ، شما بایستی رفتار نرم در این زمینه داشته باشید و با خطاهای کودک خود ( هرچند اگر زیاد هم باشد ) کنار آیید و طوری به او آموزش دهید که درصد این خطاها را روز به روز کاهش دهد .

مرتبط ها

قالب خبری