مزاج شناسی و آشنایی مختصر با انواع گوناگون مزاج

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : فوریه 24, 2019
مزاج شناسی و آشنایی مختصر با انواع گوناگون مزاج

مزاج و اهمیت شناخت نوع مزاج ، یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای گوناگون در افراد است که در ادامه به طور مختصر به این موضوع میپردازیم .

علم مزاج شناسی در طب سنتی بسیار گسترده است و نیاز به تبحر زیاد دارد چرا که امروزه افراد به واسطه مصرف موادغذایی مختلف و قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص مزاجشان متغیر است و برخی افراد در زمانی خاص ممکن است دارای مزاج سرد باشند ولی با مصرف برخی موادغذایی دچار غلبه گرمی در بدن شوند.

افراد گرم مزاج هنگام صحبت کردن خیلی سریع صحبت می‌کنند و ممکن است پایان جملات آنها خورده شود. صحبت کردن یک فعل است و می‌تواند نشانه مزاج باشد.

در این باره مهرداد کریمی متخصص طب سنتی افزود : فردی که تند و تیز است و سریع حرکت می‌کرد و کارهای خود را به سرعت انجام می‌داد, بعد از مدتی متوجه می‌شود که دیگر مثل سابق نمی‌تواند به سرعت کارهای خود را انجام دهد و کُند شده است, این کُندی, سستی و رخوت نشانه غلبه سردی است.

سرعت, حضور ذهن, تکرار و قدرت تحلیل بالا ناشی از حرارت است.

اگر مدیر کارخانه‌ای قصد افزایش تولید دارد اگر افرادی با مزاج سرد و تر و یا رطوبتی را استخدام کند, دچار مشکل خواهد شد، چون قرار است هزار محصول در روز تولید کند فرد سرد و تر قادر به انجام این کار نیست.

به گفته این متخصص طب سنتی بدن یک سامانه حیاتی است, یک سری مواد به آن وارد و یک سری خارج می‌شود.

هر فعالیتی که صورت پذیرد یک بازمانده و پسماندی دارد. حکما به این مسئله پی بردند که این پسماند می‌تواند نشانه مزاج فرد, فعل و انفعالات بدن باشد.

پاکسازی بدن ما می‌تواند نشاندهنده مزاج ما باشد.

پاکسازی به چه معناست ؟

کریمی متخصص طب سنتی اضافه کرد : مثلاً تعریق پوست یکی از سطوح پاکسازی بدن است, خود مواد هم به سطح پوست می‌آید و یکی از چیزهایی که راحت می‌فهمیم, تعریق استف خود تعریق مواد را از بدن خارج می‌کند. فردی که در ابتدای صبح بسیار پاکیزه و خوشبوست, در وسط روز ساعت 11 می‌بینید که تعریق شدید دارد و بوی بسیار تندی بدنش می‌دهد به طوریکه دوستانش نمی‌توانند کنارش باشند؛ این افراد گرم و خشک هستند و در تعریق‌شان موادی با بوی تند دفع می‌کنند.

منبع : تسنیم

اشتراک گذاری این مطلب در :