جدیدترین مطالب امروز

مریخ نورد استقامت صداهایی از مریخ مخابره می کند !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : تکنولوژی

مریخ نورد استقامت صداهایی از مریخ مخابره می کند !

مریخ نورد استقامت را می توان به عنوان نمونه ای جدی برای فرود و کنکاش در مریخ دانست ! مریخ نورد استقامت بعد از فرود خود ، اولین صداهای مریخ را مخابره کرد !

پرسِوِرنس استقامت ( مریخ نورد استقامت ) که روز ۱۸ فوریه (یکم اسفند) موفق شد بر سطح کره مریخ فرود بیاید، اکنون اولین صداهایی را که تاکنون بر سطح این سیاره ضبط شده به زمین ارسال کرده است.

به هنگام فرود، یکی از دوربین‌های راکت حامل این سطح‌نورد، و پس از فرود یکی از میکروفون‌ها نیز از کار افتادند اما دوربین‌ها و میکروفون‌های اضافی دیگر کار خود را به خوبی انجام داده‌اند.

در فایل ارسالی که از مریخ نورد استقامت به زمین مخابره شد ، صدای خود مریخ‌نورد و کمی نیز از صدای محیط شنیده می شد.

ناسا روز دوشنبه برای اولین بار از ویدیو دریافت شده از مریخ نورد استقامت به همراه تصاویر رنگی و فایل صوتی یادشده رونمایی کرد.

«ال چن» که رهبری تیم فرود مریخ نورد استقامت را برعهده داشته است می‌گوید تصاویر دریافت شده از این سطح‌نورد کیفیتی بسیار عالی دارد و برای افراد این تیم «مثل خواب و خیال است.»

مریخ نورد استقامت در نزدیکی دلتای یک رودخانه بسیار قدیمی در دهانه برخوردی «جِزِرو» فرود آمده و وظیفه آن جستجوی نشانه‌های زیست میکروسکوپی باستانی بر روی سیاره مریخ است.

این مریخ‌نورد قرار است دو سال آینده را در این دلتای خشک گذرانده و نتایج حفاری خود را در گوشه و کنار انبار کند تا بتوان آنها را با مأموریت‌های فضایی آینده به زمین آورد.

منبع : رادیوفردا

مرتبط ها

قالب خبری