مراقبت از گیاهان آپارتمانی و قواعد نگهداری از آنها

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 19, 2014
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
مراقبت از گیاهان آپارتمانی و قواعد نگهداری از آنها

شرایط نگهداری گیاهان در فضای باز به مراتب آسانتر از فضاهای بسته مانند آپارتمانهاست . از این رو برای پرورش گیاهان آپارتمانی نیازمند محیا کردن شرایط طبیعی ( مانند گردش هوا و… ) هستید.

هوای اتاقی که در آن گیاه را نگهداری می کنید ، ( با باز گذاشتن پنجره و … ) عوض کنید تا آلودگی های موجود بیرون رفته و اکسیژن تازه به گیاه برسد ، با این کار گیاه را در برابر بیماری ها مقاوم می کنید ( البته این به آن معنا نیست که گیاه را رو به باد تند نظیر کولر و … قرار دهید ). ضمنا به یاد داشته باشید که نباید دمای محیط نگهداری گیاه را به طور ناگهانی پایین آورده یا بالا ببرید .

قطعی است که هیچ گیاهی بدون نور رشد نمی کند ، در واقع یکی از موارد مهم در رشد گیاه نور است اما همانطور که در مطلب گیاهان مناسب برای نگهداری در آپارتمان هم اشاره کردیم ، گیاهان آپارتمانی به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند ، باید توجه داشته باشید که اگر اتاقی که گیاه در آن مستقر است از نور غیر مستقیم به حد کافی بهره نمی برد با روشن گذاشتن لامپ ( حداقل 14 ساعت ) این کمبود را جبران کنید ( البته در مورد گیاهان گلدار یا ساده نوع لامپی که استفاده می کنید بسیار اهمیت دارد که در مورد این مسئله در جای خود توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. ) نکته ی مهم اینجاست که به خاطر داشته باشید ، گیاه را پشت پنجره و در معرض نور مستقیم قرار ندهید زیرا یکی از دلایل مهم زرد شدن برگ ها و در نهایت میل به قهوه ای شدنشان حاکی از نور مستقیم و یا زیاد است .

چیزی که در مورد اکثر گیاهان آپارتمانی در رابطه با آبیاری آنها اهمیت دارد این است که از آب کلردار استفاده نکنید ، همچنین مطمئن شوید که سوراخ های ته گلدان حتما باز باشند تا در هنگام آبیاری آب اضافی از آن خارج شده و راه تنفس ریشه را مسدود نکرده باشد ( آبیاری تا حدی که آب از ته گلدان خارج شود این اطمینان را به همراه دارد که آب به تمام قسمتهای ریشه رسیده است ) البته این نکته نیز در مورد آبیاری گیاهان آپارتمانی وجود دارد که در زمستان به علت کم شدن رشد گیاه بایستی فواصل آبیاری را طولانی تر کرده و در مقدار آبی که به گلدان می رسانیم افراط نکنیم . بسیار خوب نکاتی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی نیز با هم مرور کردیم ، فقط مواظب باشید که آب جمع شده در زیرگلدانی را رها نکنید و به حال خود بگذارید !!!

در انتها شاید بد نباشد به چند نکته ی پایانی هم به صورت تیتروار اشاره کنیم !

1- پایین نرفتن دمای نگهداری گیاه از 20 درجه سانتیگراد

2- تنظیم رطوبت محیط گیاهان با نزدیک گذاشتن آن ها بهم ( روش های دیگر نظیر دستگاه بخور یا … را هم می توانید بکار بگیرید )

3- کود ندادن به گیاه در دوران استراحتش

4- پاک کردن گردی که بر برگ های گیاه می نشیند . زیرا برای تنفس برگ ها مضر است ( سعی کنید به گونه ای که به برگ ها آسیب نرسد خاک آن ها را پاک کنید و در مواردی که حساسیت گیاه نسبت به آب کمتر است برگ ها را به نرمی با کمک گرفتن از اسپری آب شستشو دهید .

مطالب فوق در مورد همه ی گیاهان صادق نیست و جزئیات مربوط به نگهداری از گونه های مختلف گیاهان ، متفاوت میباشد ، در این دانستنی از یک جم ، بحث بر سر اکثریت گونه های گیاهان آپارتمانی بود نه تمام آنها .

اشتراک گذاری این مطلب در :