جدیدترین مطالب امروز

مد و مد گرایی در میان جوانان معضل اجتماعی نیست !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

مد و مد گرایی در میان جوانان معضل اجتماعی نیست !

جوانان به واسطه ی طبیعتی که دارند ، در اکثر مواقع به دنبال تازگی و تجربه های جدید هستند که البته این نوع حس ، جذاب است . مد و مد گرایی یکی از همین نوگرایی هاست .

برخی از انسان ها از نظر رفتاری ، یا کاملا مثبت اندیش هستند و به طور مطلق جنبه های مثبت را می بینند و یا اینکه فقط ساز مخالف می زنند و به صورت تمام قد با خیلی چیزها مخالفند.

متأسفانه این رفتار در ایران و مخصوصا در حوزه ی مد و مقوله ای به نام مد گرایی نیز صادق است و در این بین عده ای هستند که به تمام معنا با مد گرایی موافقند و عده ای هم هستند که به طور مطلق با هر چیزی که به مد و گرایش های مد مرتبط شود ، مخالف همه جانبه اند .

با این اوصاف چند سئوال ایجاد می شود که :

1- به نظر شما ، این نوع رفتارها تا چه حد می تواند به فرهنگ سازی در خصوص مد و یا به عبارت بهتر به فرهنگ مد گرایی کمک کند ؟

2- آیا چنین رفتارهایی به جای کمک به بهبود وضعیت در این حوزه ، منجر به خراب شدن بیشتر اوضاع نخواهند شد ؟

3- آیا اصلا جامعه ی ما درک درستی از مد گرایی دارند و یا اینکه همگی رو مد بودن را تقلید از فلان چهره سینمایی غرب و یا فلان شخصیت و … می دانند ؟

همانطور که می دانید خیلی از مشکلات و معضلاتی که جوامع مختلف با آن دست و پنجه نرم می کنند ، نبود فرهنگ صحیح در خصوص یک امکان ، یا یک مقوله و یا هر چیز دیگری که نیاز به فرهنگ سازی دارد و یا از آن بدتر ، اشاعه ی فرهنگ مسموم در بین افراد جامعه است که باعث می شود خیلی از رفتارها به اشتباه در میان افراد آن جامعه تبلیغ شود و کم کم به عادت هایی ناپسند مبدل گردد .

مقوله ی مد و مد گرایی هم اگر به درستی فرهنگ سازی نشود و نگاه درستی به آن صورت نگیرد ، به هله هوله ای تبدیل خواهد شد که با معنا و مفهوم واقعی آن فرسنگ ها فاصله دارد .

متأسفانه در حال حاضر مشکلات و معضلات بعضا بزرگی در حوزه ی مد گرایی در کشور ما وجود دارد که همین عامل باعث ایجاد آسیب به قشر وابسته به مد گشته است ، قشری که شاید خودش هم نمی داند چگونه در این باتلاق بی سر و ته در حال دست و پا زدن است .

ما معتقدیم که مد و مد گرایی نه تنها یک معضل اجتماعی نیست ، بلکه می تواند به زیبایی بصری هر جامعه ای کمک کند ، به شرط آنکه چاره ای اساسی درباره ی آن اندیشیده شود و به دنبال آن فرهنگ سازی صحیحی در این خصوص شکل گیرد ، طوریکه مد و گرایش به مد ، به طور محض از واژه ی تقلید جداسازی شود ، که صدالبته در این میان نقش خود مردم و اللخصوص جوانان که از طرفداران پر و پا قرص آن هستند نیز بسیار با اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود .

ما هم امیدواریم که قبل از مد گرایی های کورکورانه ، مد سازی مطابق با فرهنگ و ریشه ی اصیل ایرانی صورت پذیرد و به جایی برسیم که بتوانیم فرهنگ خودمان را در این حوزه صادر کنیم ، نه اینکه بازیچه ی دست فرهنگ های صادراتی غرب که کاملا با شئونات و اخلاق جامعه ی اسلامی ما منافات دارد قرار گیریم .

امکانپذیر است . اگر بخواهیم و برای رسیدن به این مهم تلاش کنیم .

مرتبط ها

قالب خبری