محل خواب جداگانه برای کودکان خود در نظر بگیرید

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 5, 2014
محل خواب جداگانه برای کودکان خود در نظر بگیرید

محل خواب مشترک بین فرزندان و والدین از جمله مشکلات پدر و مادر ها می باشد ، بهترین زمان برای ایجاد عادت جداگانه خوابیدن از همان دوران نوزادی می باشد .

خواب کودکان مسئله ای است که فکر بسیاری از والدین را به خود مشغول می کند ، سر باز زدن از خواب از یک سو و تمایل به خواب در کنار والدین از سوی دیگر موضوع را برای پدر و مادر دشوار نشان می دهد .

کودکان با سن اندک خود بسیار آگاهانه و در راه پیشبرد اهداف خود رفتار هایی را بروز می دهند ، و این در حالی است که اغلب والدین گمان می کنند کودک آن ها از گریه یا بهانه جویی های خود هدف دیگری را دنبال می کند ، در صورتی که حتی نوزاد شیرخوار نسبت به شرایطی که دلخواه او نباشد ، با گریه اعتراض خود را عنوان می کند و در صورت نتیجه گرفتن گریه را وسیله ی دفاعی خود قرار داده و همیشه از آن استفاده می کند ؛ نمونه ی قابل لمس این موضوع در مورد کودکان شیر خوار مواقعی است که اصطلاحا می گویند کودک بغلی شده است یعنی گریه می کند و هنگامی که او را در آغوش می گیرید ساکت می شود .

بهتر است از دوران شیرخوار بودن نوزاد ، محل خواب او جدا از والدین باشد ، حتی اگر دلیل خواب نوزاد در کنار شما ، تغذیه ی ساعت به ساعت او با شیر مادر است ، اندکی به خود سختی داده و ساعات شیردهی به محل خواب نوزاد بروید اما محل خواب نوزاد را با محل خواب خود یکی نکنید ؛ با این کار حساسیت شما و کودکتان روی این مسئله کمرنگ می شود .

کودکان به دلایل مختلفی ممکن است از خواب به صورت جداگانه روی برگردانند : کنجکاوی از سرگرمی های موجود ( مانند تماشای تلوزیون و یا فعالیتی که شما مشغول آن هستید و… ) ، ترس و احساس نا امنی ( به دلایل مختلف از جمله تاریکی ، صدا های کوچک و… ) و عوامل مختلف دیگری که به بررسی آن ها می پردازیم .

گاهی والدین مشغول کاری سرگرم کننده هستند ، مثلا تماشای تلوزیون ، کودک به دلیل میل به همراهی والدین از خواب گریزان است ؛ در این بین طبیعی است که شما در نقش پدر و مادر باید برنامه ی خود را در این زمینه اندکی تغییر دهید . پیش آمده که دلیل کودک برای گریز از خواب در محلی مستقل ، ترس از تاریکی و یا وجود اجسام خیالی باشد ؛ در این مواقع سعی کنید با یک چراغ خواب دلخواه کودک موضوع را حل کنید و یا از او بپرسید چه چیزی باعث رنجش او می شود ، سایه ای بر دیوار ؟ صدایی که مدام تکرار می شود ؟ تمامی مشکلات را برای او حل کنید ؛ اما به خاطر داشته باشید اگر با تمام این وجود کودک باز هم به خواب در کنار شما پافشاری کرد و شما علی رغم تعیین مکان خواب او یک شب را کوتاه آمدید دیگر هر شب به بهانه های مختلف باید به کودک خود باج بدهید .

مشکل خواب در کنار والدین اکثرا در خانواده هایی که والدین هر دو شاغل هستند و یا اکثر ساعات روز را دور از فرزندان خود به سر می برند بیشتر است ، کودکی که والدین خود را کم می بیند ، از هر فرصتی برای جبران محبت استفاده می کند و این موضوع خود عامل اصلی ای بشمار می رود که کودک نخواهد مکان خواب خود را از والدین جدا کند ، برای فرزند خود وقت بگذارید و اجازه دهید او به قدر نیاز با شما صحبت کند و به تعامل بپردازد .

در این راستا بهتر است که تصمیم شما برای خواب کودک به صورت جداگانه راسخ باشد و در کنار آن به نرمی و با محبت با کودک خود رفتار کنید ، همچنین مشخص بودن ساعت خواب می تواند در این بین تاثیرگذار باشد ؛ حتی می توانید کودک را تا زمان به خواب رفتن با خواندن داستان و… همراهی کنید ؛ می توانید از عروسک دلخواه او نیز در این راه کمک بگیرید .

اشتراک گذاری این مطلب در :