محرم اولین ماه تاریخ قمری ماه حرامی که کمتر از آن می دانیم

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 22, 2015
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
محرم اولین ماه تاریخ قمری ماه حرامی که کمتر از آن می دانیم

محرم اواین ماه در تاریخ قمری است که از جمله ماه های حرام نیز محسوب می شود ؛ در این مقاله با توضیحاتی جامع در خصوص واقعه ی کربلا در خدمت شما هستیم .

متاسفانه جز افرادی اندک ، عده ی زیادی از مردم اطلاعات کمی در خصوص دین و فرهنگ خود دارند ؛ شاید همین امر دلیل سست شدن در آداب و آیین ما باشد . اگر شما هم سوال های بسیاری در خصوص ماه محرم دارید در ادامه با ما همراه باشید .

ماه های عربی به ترتیب عبارتند از :

محرم ، صفر، ربیع الاوّل ، ربیع الثّانى ، جمادى الاولى ، جمادى الثّانیه ، رجب ، شعبان ، رمضان ، شوّال ، ذی القعده و ذی الحجّه ؛ که هر یک دلیل خاصی برای نام گذاری داشته و یا حکایتی را به دنبال دارند . علت نام گذاری نام محرم برای اولین ماه قمری نیز این است که جنگ و نزاع در این ماه حرام است . ( برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان به طور کلی این چهار ماه حرام هستند : رجب ، ذی‌القعده ، ذی‌الحجه ، محرم ) .

سوال هایی که مطرح می شود :

چرا اما حسین علیه السلام در ماه محرم جنگیدند ؟

ابتدا بیایید سوال را اسلاح کرده و به شکل صحیح بیان کنیم : چرا یزید و لشکریانش حرمت این ماه را نگه نداشتند !

ماه محرم ماه حرام بوده و اکنون نیز است ، جنگ و ریختن خون در این ماه حرام می باشد ؛ اما همانطور که در سوره ی بقره ، آیه 194 آمده است ( اَلشَّهرُ الحَرامُ بِالشَّهرِ الحَرامِ والحُرُمـَتُ قِصاصٌ… ) ماه حرام در برابر ماه حرام…! در اینجا قصاص کاملا وارد است ( همانطور که آورده شده تمام حرام ها قابل قصاص است ) ؛ اما حسین علیه السلام حتی قصاص هم نکردند ، تنها در برابر حمله ی ظالمین ایستادگی کردند ؛ ایشان به همراه خانواده ی خود در کربلا محاصره شده بودند و راه برای ورود به کوفه و یا بازگشت به مدینه بر ایشان بسته شده بود . در برابر کسی که به شما تجاوز می کند ، شما حق دارید در همان اندازه به او تجاوز کنید ؛ در برابر کسی که قصد کشت می کند ، شما باید مقابله کنید و طبیعتا یا می کشید یا کشته می شوید . در نتیجه حرمت شکنی و زیر پا گذاشتن حرام از سمت یزید و بیعت کنندگانش صورت گرفته است .

چرا واقعه ی عاشورا اتفاق افتاد ؟

اکنون دنبال کردن متن و نوشته های ادبی به وسیله ی شبکه های اجتماعی و نرم افزارهایی مانند تلگرام و… بسیار راحت است . دو جمله از دو شخص به خاطر دارم : ” اعتقاد ها می توانند شخص را مجبور به کاری کنند ” ، ” تمام جنگ های دنیا در زمان خودش به خاطر یک زن بوده است ” .

امام حسین علیه السلام و خانواده ی بزرگوار ایشان به دلیل اعتقاد خود که چیزی جز ایمان به خدا و اجرای عدالت نبود وارد به جنگ شدند و برخلاف جمله ی دوم ، واقعه ی عاشورا تنها و تنها به دلیل اسلام و زنده نگاهداشتن آن بود .

اطلاعات لازم پیرامون محرم سال 61 هجری قمری :

مکان هایی که در واقعه ی کربلا لازم است با آن ها با آشنا شوید : مکه ، کربلا ، کوفه ( نجف کنونی در عراق ) ، مدینه ، شام ( سوریه ی کنونی ) و ری ( ری کنونی واقع در تهران ) هستند . در آن زمان حاکم مکه یزید لعنت شده بود و شام نیز پایتخت حکومت محسوب می شد و کربلا سرزمینی بیابان مانند ، حاکم کوفه ابن زیاد و حاکم مدینه ولیدبن عتیقه بودند . امام حسین علیه السلام از قوم بنی هاشم و یزید ( پسر معاویه که خود فرزند ابوسفیان بود ) از قوم بنی امیه بودند . عمربن سعد به طمع حکم حکومت بر ری با امام حسین علیه السلام وارد جنگ شد .
مقدمه ای بر واقعه ی کربلا :

امام حسین علیه السلام به همراه خانواده ی خود در ماه ذی الحجّه از مکه به سوی کوفه حرکت کردند ، در روز دوم محرم به کربلا رسیدند و راه توسط حرّ بر ایشان بسته شد ، در روز سوم محرم ، عمربن سعد با لشکریان به کربلا رسیدند . در روزهای چهارم ، پنجم و ششم ؛ سخنرانی هایی توسط عبدالله بن زیاد برای مردم کوفه انجام شد تا به جنگ با حسین برخیزند ، همچنین در همین ایام یارانی به قصد ملحق شدن به امام قیام کردند که همگی پیش از رسیدن به کربلا به شهادت رسیدند از این رو شهیدان دشت کربلا 72 تن و شهیدان واقعه ی کربلا در مجموع 114 تن برشمرده شده اند . در روز هفتم آب بر امام حسین علیه السلام و یاران ایشان بسته شد . روز هشتم امام حسین علیه السلام در پشت خیمه ها با فاصله ی چند قدم ، رو به قبله زمین را کنده و آبی برای آشامیدن خود و همراهیان فراهم نمود و این آخرین آبی بود که ایشان و همراهانشان از آن نوشیدند ، پس از نوشیدن ، آب قطع شد و دیر نجوشید ؛ در همان روز ( روز هشتم ) ، امام علیه السلام به همراه علی اکبر و حضرت عباس علیه السلام با عمر ( که به همراه پسر و غلامش آمده بود ) ملاقات کرد و صحبت هایی جهت اتمام حجت صورت گرفت . روز نهم ، شمر برای خواهرزاده های خود از جمله حضرت عباس علیه السلام امان نامه برد و ایشان نپذیرفتند ( ام البنین سلام الله ، مادر حضرت عباس علیه السلام ، خواهر شمر بودند ) ، همچنین مهلتی جهت تسلیم شدن امام علیه سلام به منظور بیعت با یزید تا فردا داده شد ؛ همان شب امام علیه السلام بیعت را از یاران برداشت تا هر کس تاب ندارد از گروه جدا شود . و روز دهم خون خدا و خون یاران خدا بود که بر صحرای کربلا جاری شد…

سر مبارک امام حسین علیه السلام توسط شمر لعنت شده جدا شد .

یازده محرم روز اسارت بازماندگان جنگی بود که توسط عمربن سعد ( فرمانده سپاه یزید ) و ابن زیاد شروع شد . روز 13 محرم پیکر پاک شهیدان دشت کربلا به خاک سپرده شد و در اول صفر اسیران وارد شام شدند … 5 صفر شهادت حضرت رقیه سلام الله و 20 صفر مصادف با اربعین حسینی ( علیه السلام ) است .

دانستنیهایی پیرامون ادامه ی نسل امامت شیعه ، پس از واقعه ی کربلا :

سه فرزند امام حسین علیه السلام : علی اصغر علیه السلام ، علی اوسط ( امام سجاد علیه السلام ) و علی اکبر علیه السلام همگی در واقعه کربلا حضور داشتند . علی اصغر علیه السلام و علی اکبر ( که ایشان متاهل بودند ) در جنگ به شهادت می رسند ؛ امام سجاد علیه سلام به دلیل کسالت در اسارت به سر برده و نهایتا به امامت شیعه در آمدند ؛ فرزند ایشان امام محمد باقر علیه السلام نیز که آن زمان حدود 4 تا نهایتا 6 سال داشتند زنده مانده و افتخار امامتشان نصیب شیعه گشت . تنها شهید از اسیران دشت کربلا حضرت رقیه سلام الله بودند که در 5 صفر به شهادت رسیدند .

و این مقاله را با دیالوگی ماندگار از ” فریبرز عرب نیا ” بازیگر نقش مختار در ” مختارنامه ” خطاب به خواهر خود ( زن عمربن سعد ) به پایان می رسانیم :

” حکومت ری در ازای سر حسین !؟ معامله ی حقیریست… عمرسعد باید حکومت سلیمان نبی را طلب می کرد “

اشتراک گذاری این مطلب در :