جدیدترین مطالب امروز

متفورمین و کاهش قند خون در درمان دیابت نوع دوم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

متفورمین و کاهش قند خون در درمان دیابت نوع دوم

اگر احیانا با متفورمین آشنایی ندارید و نمی دانید که این دارو چیست و درمانگر چه نوع بیماری است ، بد نیست که با این مطلب از داروخانه یک جم همراه شوید .

توضیحاتی درخصوص متفورمین :

همانطور که در عنوان هم اشاره شده ، متفورمین دارویی مربوط به درمان دیابت نوع دوم است و باعث کاهش قند خون می شود . ( برای آن دسته از افرادی که ممکن است تفاوت عمده ی دیابت نوع اول و نوع دوم را ندانند ، بایستی عنوان کنیم که دیابت نوع دوم به دیابتی گفته می شود که وابسته به انسولین نیست . )

مکانیسم اثر داروی متفورمین به گونه ای است که مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کم می ‌کند و علاوه بر کاربرد در دیابت نوع دوم ، در اختلال متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز تجویز میشود .

این دارو که چیزی در حدود 90 سال قبل کشف شده است ، تقریبا از 16 سال پیش توانست ، تأئيديه های لازم براي درمان ديابت را بدست آورد تا در درمان این نوع خاص از بیماری ، خودی نشان دهد .

طبق آخرین پژوهش هایی که در سال های اخیر در مورد متفورمین صورت گرفته است ، از آنجاییکه این دارو موجب سرکوب فعالیت میتوکندری میشود ، به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک می تواند برای درمان سرطان پستان نیز کاربرد داشته باشد .

برای مصرف داروی متفورمین و همچنین مقدار مصرف این دارو ، بایستی حتما به پزشک مراجعه شود ، ولی به طور معمول این دارو در بزرگسالان ( در صورتی که فقط از قرص متفورمین استفاده کنند ) در ابتدا 500 میلی گرم ( معادل یک قرص ) و دوبار در روز ، همراه با وعده های صبحانه و ناهار و سپس در صورت نیاز و بنا به صلاح دید پزشک معالج ، به مقدار 850 میلی گرم و سه بار در روز تجویز خواهد شد . همچنین مقدار مصرف متفورمین در کودکان بالای 10 سال هم به 500 میلی گرم و دوبار در روز به همراه صبحانه و عصرانه می باشد که در صورت نیاز ، دز آن توسط پزشک افزایش می یابد.

حال بیایید به عوارض جانبی داروی متفورمین هم اشاراتی داشته باشیم :

این دارو می تواند عوارض جانبی نظیر : هیپوگلیسمی ( پایین افتادن قند خون به زیر شصت < میلی ‌گرم بر دسی ‌لیتر > ) ، بی اشتهایی ، تهوع ، استفراغ ، نفخ ، تولید گاز بیش از حد در روده‌ ها ، اسهال ، خستگی ، دردهای عضلانی ، تنگی نفس ، خواب آلودگی و معده درد را بهمراه داشته باشد .
همچنین متفورمین مي تواند باعث کمبود ويتامين B12 در بدن افراد ديابتي شود و يکي از مواد نشان دهنده ی التهاب در بدن ، با عنوان هموسيستئين را هم افزايش دهد.

در مطلب دیگری از داروخانه یک جم ، شما را با نکات و موارد احتیاط قرص متفورمین آشنا می کنیم .

مرتبط ها

قالب خبری