جدیدترین مطالب امروز

مامیران کبیر گیاهی دارویی ولی سمی و خطرناک !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

مامیران کبیر گیاهی دارویی ولی سمی و خطرناک !

گیاه دارویی مورد بحث این مطلب از عطاری یک جم اختصاص به مامیران کبیر دارد ، گیاهی که ارتفاعی تا 1 متر دارد و بومی قاره ی آسیا و اروپا می باشد .

در ادامه ی این مطلب ما را با طرز استفاده ، مضرات و همچنین خواص دارویی گیاه مامیران کبیر همراهی کنید .

به دلیل حساسیت گیاه مامیران کبیر و سمی بودن آن در همین ابتدا ، بهتر است درخصوص مضرات این گیاه هشداری جدی بدهیم !!!

همانطور که در عنوان هم اشاره شد ، این گیاه دارویی سمی و خطرناک می باشد و به همین دلیل بایستی از مصرف زیاد و خودسرانه ی مامیران کبیر به طور جد جلوگیری کرد ، زیرا می تواند باعث مسمومیت شود ، همچنین از آنجاییکه مامیران کبیر از راه پوست هم می تواند جذب بدن گردد باید حتی از استفاده ی زیاد آن بصورت له شده روی رخم ها نیز خودداری کرد تا باعث مسمومست و تشنج نشود ؛ پس بنابراین بهتر است مصرف مامیران کبیر و میزان آن تحت نظر یک متخصص انجام گیرد .

گیاه دارویی مامیران کبیر از لحاظ خواص دارویی در جایگاه نسبتا مناسبی قرار دارد و می تواند بیماری های متفاوتی را معالجه کند .

از جمله خواص مامیران کبیر :

1- مامیران کبیر باعث کاهش فشار خون می شود

2- به معالجه ی آب آوردن بدن کمک می کند

3- ریشه ی له شده ی مامیران کبیر برای درمان زخم ها ی چرکین ، قابل استفاده است ( بایستی این ریشه را مانند ضماد روی زخم ها بگذارید )

4- مامیران کبیر همچنین برای معالجه آنژین دپواترین دارای کاربرد می باشد

5- از جوشانده و یا دم کرده ی مامیران کبیر برای درمان سرطان معده استفاده می کنند

6- درمان کننده ی تصلب شرائین می باشد

7- شیره ی مامیران کبیر داروی موثری برای از بین بردن زگیل و یا میخچه است . ( روش مصرف به این شکل است که بایستی این شیره را با گلیسرین به نسبت مساوی مخلوط کرده و روی زگیل یا میخچه بگذارید تا آن را از بین ببرد. )

8- مامیران کبیر اثرات مفیدی در معالجه ی بیماری آسم دارد

9- باعث خرد کردن و دفع سنگ کلیه می شود

10- ادرار آور و ملین است

11- مامیران کبیر تشنج را هم برطرف می کند

12- داروی خوبی برای رفع بیماریهای کبدی است

13- باعث کاهش و حتی رفع دردهای سرطانی می گردد

14- برای معالجه نقرس نیز مفید است

البته در مورد خواص مامیران کبیر ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که تمامی قسمت های این گیاه ( نظیر ریشه ، شیره و … ) مصرف دارویی دارند ، ولی ریشه ی مامیران کبیر به لحاظ خاصیت دارویی از دیگر قسمت ها قوی تر می باشد .

و اما نحوه و روش مصرف گیاه مامیران کبیر به 4 شیوه می باشد :

اولین روش ، به صورت جوشانده است : که باید مقدار 20 گرم برگ خشک و یا ریشه ی مامیران کبیر را در یک لیتر آب حل کنید . ( مقدار مصرفی : یک فنجان و سه بار در روز )

دومین روش ، به صورت دم کرده است : که باید مقدار 30 گرم برگ خشک مامیران کبیر را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید برای مدت 10 دقیقه دم بکشد و سپس صاف کرده و مصرف کنید .

سومین روش ، تنطور مامیران می باشد : که باید مقدار 100 گرم برگ خشک و یا ریشه ی مامیران کبیر را در 500 گرم الکل سفید خیس کرده و بگذارید برای مدت 2 هفته بماند و در این مدت بایستی هر روز آنرا تکان دهید ، پس از گذشت 2 هفته ، آنرا صاف کرده و در شیشه ی دربسته نگهداری کنید . ( مقدار مصرفی : 10- 15 قطره و سه بار در روز ) ، البته اگر وقت انجام اینکار را ندارید و به هر علتی نمی توانید خودتان این تنطور را درست کنید ، می توانید از فروشگاه های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها آنرا خریداری نمایید .

چهارمین روش ، شیره ی مامیران است : که بایستی برای استفاده از آن ، شیره ی مامیران کبیر را با عسل مخلوط کرده و استفاده نمایید .

مرتبط ها

قالب خبری