جدیدترین مطالب امروز

مارهای افعی شکارچیان غیر عادی طبیعت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

مارهای افعی شکارچیان غیر عادی طبیعت

افعی ، عنوان خزنده ای خطرناک است که هر کس ممکن است با دیدن آن به سرعت غافلگیر شود و برای حتی چند لحظه ی کوتاه در جای خود میخکوب شود !

افعی ها ، شکارچیان غیر عادی طبیعت هستند زیرا آنچنان قدرت عکس العمل سریع و خشنی دارند که انسان هم در مقابله با آنها عاجز است.

بسیار زیبا و حیرت آور ! خزنده هایی که پوست تنشان ، انسان را شگفت زده میکند ولی به دلیل ترس از آنها ، رویارویی و نزدیکی به آنها را ترجیح نمیدهد.

با هم ، راهی سفری کوتاه به جنوب غربی آسیا خواهیم شد تا کمی بیشتر با حال و هوای مارهای آن مناطق آشنا شویم.

جنوب غربی آسیا به همان نسبت که مکان مناسبی برای مارهای افعی میباشد، مکان خطرآفرینی برای انسانها به حساب می آید. چراکه این موجودات خطرناک بیشتر در آن نواحی یافت میشوند.

یکی از وجوه تشابه افعی ها با مارهای زنگی ( از آنها نزدیک به ۱۲ نوع مختلف در جهان وجود دارد ) ، نحوه ی حرکت آنهاست. به طوریکه هر دوی آنها علاوه بر آنکه مانند مارهای دیگر از جلو حرکت می‌ کنند، قادر به حرکت از سمت پهلو نیز میباشند.

افعی ها و مارهای زنگی به دلیل زهری بودنشان ، هر دو گونه های خطرناکی هستند ولی تشخیص مارهای زنگی به دلیل وجود زنگوله ای که در ته دمشان میباشد، راحتتر است. هر چند دم این مار طوری ساخته شده‌ است که در هنگام حرکت و جنبیدن صدای زنگ درآید ولی با این وجود صدای اصلی زنگوله دم مار بر اثر لرزش دم توسط خود مار، تنها زمانی انجام می ‌پذیرد که مار از چیزی احساس خطر بکند.

افعی ها تنها مارهای زهری در اروپا هستند، خزنده هایی بدون عضو که تقریبا همه جای زمین را به اشغال خود درآورده اند.

یکی از نمونه های نادر آنها ، افعی مشبک آسیایی میباشد که در اندونزی سکونت دارد و طول برخی از آنها به بیش از 7 فوت میرسد.

حال به آمار قابل توجهی از این گونه مارهای سمی اشاره میکنیم :

حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار میباشند که میتوانند انسان را به هلاکت برسانند.

یک مار زهری ، سم خود را از طریق نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق میکند. وقتی که زهر تزریق شد مار به انتظار مینشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.

از حدود ۷۲۵ گونه از مارهای سمی در سراسر جهان، تنها ۲۵۰ عدد از آنها قادر به کشتن انسان با یک نیش هستند. ( قاتلان ثانیه ای )

به عنوان مثال : به طور متوسط ، استرالیا تنها یک نیش مار کشنده در هر سال دارد و همچنین در هند، در هر سال ۲۵۰ هزار مارگزیدگی ثبت می‌ شود که از آنها ۵۰ هزار منجر به مرگ خواهد شد.

دندان‌های نیش مارهای زهری، در فک بالای دهان آنها قرار گرفته و با غده‌ های سمی که در سر مار قرار دارند در ارتباط هستند.

با کشیدن دندان مار، نمیشود‌ برای همیشه با خیال آسوده از نیش مار زهری در امان بود چرا که دندان ‌های نیش در دهان مارهای سمی مجدداً رویش می ‌کنند. این مارها به کمک نیش‌ هایشان زهر را به بدن شکار خود تزریق می‌ کنند و این گونه می ‌کوشند تا جان قربانیشان را بگیرند یا حداقل او را ناتوان و بیهوش سازند تا با خیال راحت به خوردن گوشتش بپردازند.

تمام مارهای سمی علاوه بر نیش، دندان نیز دارند. در نتیجه، تمام مارهای سمی علاوه بر نیش زدن قادر به گاز گرفتن نیز میباشند.

مواظب باشید هوس سر به سر گذاشتن با این مارها به فکرتان خطور نکند. چون اصلا هم بازیهای مناسبی نیستند !

مرتبط ها

قالب خبری