جدیدترین مطالب امروز

لیدوکائین دارویی که برای کودکان خطر مرگ بهمراه دارد !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

لیدوکائین دارویی که برای کودکان خطر مرگ بهمراه دارد !

همانطور که میدانید لیدوکائین ، یکی از داروهایی است که اغلب مادران ، برای کاهش درد لثه ی کودکاشان که میخواهد دندان درآورد ، استفاده میکنند ؛ ولی بدون توجه به خطرات این دارو !

اغلب مادران برای بی‌حس شدن لثه در نوزادانی که در شرف دندان در آوردن هستنداز لیدوکائین استفاده می کنند،غافل از اینکه اگر بلع لیدوکائین توسط کودک صورت گیرد عواقب جبران ناپذیری با خود بهمراه دارد

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرد: استفاده از ژل یا اسپری بی‌حسی موضعی موسوم لیدوکائین برای کاهش درد لثه‌ها در هنگام دندان درآوردن نوزادان می‌تواند بیش از آنکه مفید باشد به سلامت کودک لطمه وارد کند.

FDA با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر استفاده از ژل لیدوکائین ۲ درصد برای کاهش درد ناشی از دندان درآوردن در نوزادان هشدار داد. این دارو که یک داروی بی‌حسی موضعی است معمولا برای تسکین زخم گلو و دهان که در هنگام شیمی‌درمانی بروز می‌کند برای بزرگسالان تجویز می‌شود اما استفاده از این دارو برای نوزادان شش ماه تا سه سال به شدت خطرناک و حتی مرگبار است. براساس بیانیه این سازمان، استفاده از ژل لیدوکائین برای تسکین درد لثه نوزادان در هنگام دندان درآوردن به تایید FDA نرسیده و بلع تصادفی این دارو منجر به حمله، آسیب جدی مغز و مشکلات قلبی در نوزادان می‌شود.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از روزنامه یو اس ای تودی، علائم مرتبط با بلع لیدوکائین شامل اضطراب، گیجی، مشکلات بینایی، استفراغ، خواب آلودگی و لرز هستند. این عوارض همچنین خطر خفگی و پریدن غذا در گلو را افزایش می‌دهند. FDA خواستار نصب برچسب هشدار جدی روی بسته‌بندی این دارو شده است.

«ایتان هاسمن»، پزشک متخصص کودکان و سم‌شناس FDA هشدار داد: استفاده از مسکن‌های موضعی و مالیدن دارو روی دندانک نوزادان ضرورتی نداشته و اصلا مفید نیست. زیرا این ترکیبات ظرف چند دقیقه با بزاق نوزاد حل شده و با از دست دادن اثر خود به تهدید جدی برای سلامتی او تبدیل می‌شوند.

FDA‌ در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۲ مورد واکنش شدید به داروی لیدوکائین را در نوزادان ثبت کرده که در شش مورد منجر به مرگ و در سه مورد نیز تا حد مرگ پیش رفته‌اند. از مابقی آنها نیز ۱۱ نوزاد بستری شده و دو نوزاد نیز بدون نیاز به بستری شدن تحت درمان قرار گرفتند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری