جدیدترین مطالب امروز

لک لک ها پرندگانی منزوی با مهارت شکار خارق العاده

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

لک لک ها پرندگانی منزوی با مهارت شکار خارق العاده

لک لک پرندگانی هستند که معمولا زندگی و مهاجرت تک نفره یا با تعداد اندک را ترجیح می دهند ، خوراک لک لک ها ماهی ، مار ، غورباقه یا دیگر آبزیان می باشد .

لک لک ها گونه های مختلفی دارند ، اگر تا بحال به جنگل ، تالاب یا مناطق درخت کاری شده و علفزار رفته باشید احتمالا گونه ای از آن ها را دیده اید . اگر بخواهیم به چند نمونه از گونه های لک لک ها اشاره کنیم می توانیم لک لک رنگین ، لک لک گردن سیاه ، ماداگاسکار ، سبزه را نام ببریم ؛ علت نام گذاری لک لک ها ویژگی های ظاهری و محل جغرافیایی است که گاها گونه ای خاص تجمع می کنند .

معمول ترین گونه ی لک لک که اکثرا با آن آشنایی دارید لک لک سفید است ، طول این پرنده به یک متر هم می رسد ( گونه ای از لک لک ها به نام لک لک سیاه 95 سانتیمتر است ) ؛ علی رغم جثه ی نسبتا بزرگ و وزنی که دارد ، بیشتر در ارتفاع زیاد پرواز می کند ، این کار را به کمک وزش باد انجام می دهد یعنی بدون بال زدن ؛ چیزی که لک لک ها را بر فراز آسمان از پرندگان شکارچی عظیم الجثه متمایز می کند پاها و گردن کشیده است .

لک لک های سفید برای آشیانه ساختن معمولا ارتفاع را انتخاب می کنند و جاهایی نظیر پشت بام ساختمان ها ، بر روی درختان و… را برای لانه سازی انتخاب می کنند ، لک لک ها از نظر حرک بسیار آهسته و کند هستند به بیانی ، کار خود را با آرامش انجام می دهند !

این تامل در حرکت بسیار برای شکار آن ها مفید است ، لک لک های سفید یا به اصطلاح حاجی لک لک ( به علت نوع رنگ نگاری بال ها ) برای صید غذا ( ماهی ) باید مدت طولانی را در آب بی حرکت بایستند ، به این شکل که یک پای خود را بلند کرده و با یک پا در آب بی حرکت ایستاده و انتظار غذای لذیذ خود را می کشند ؛ سپس با نزدیک شدن طعمه به یکباره خوراک خود را شکار می کنند . احتمالا ایستادن بر روی یک پا در گمراه کردن شکار نقش دارد !

هرچند در بسیاری از گونه های این پرنده مهاجرت به صورت منفردی انجام می گیرد ، اما لک لک سفید تا حدودی از این قانون پیری نمی کند ، مهاجرت این پرنده به صورت گروهی می باشد ، هرچند که گروه وابستگی شدیدی به هم ندارند و به همین علت مهاجرت به صورت یکپارچه و دسته جمعی نمی باشد و در چندین گروه صورت می گیرد .

پاهای لک لک ، قوی بوده و با توجه به اندازه ی پرنده به گونه ای است که بتواند لک لک را بر روی شاخه ها نگه دارد و یا نیروی کافی برای حمل جثه ی آن را داشته باشد ، به نظر می رسد چهار انگشت برای این منظور عالی است !

لک لک ها علاوه بر اینکه در گروه پرندگان جای دارند ، نسبت به شکل و فرم کلی بدن و… در رده بندی های گوناگونی قرار می گیرند ، به عنوان مثال کبوتریان ، پنگوئن سانان ، غاز سانان و…

لک لک ها علاوه بر ماهی از مار ، غورباقه و دیگر آبزیان هم تغذیه می کنند ، اگر برای تفریح و گردش به حومه ی شهر خود و به روستا ها رفتید ، شاید بر سقف خانه ها بتوانید یک یا دو مورد از این پرندگان زیبا را از نزدیک ببینید .

مرتبط ها

قالب خبری