جدیدترین مطالب امروز

لکه های سفید دندانی و همه چیز در خصوص این لکه ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

لکه های سفید دندانی و همه چیز در خصوص این لکه ها

ما در پزشک خانواده یک جم سعی داریم تا شما را با پیشگیری و درمان برخی از بیماری ها بیشتر آشنا کنیم که اینبار نوبت به لکه های سفید دندانی رسیده است .

چیزهایی که در این مطلب از پزشک خانواده یک جم برای شما بازگو خواهیم کرد : پیشگیری از ایجاد لکه های سفید دندانی ، علل و دلایل تشکیل لکه های سفید دندانی و روش های درمانی این لکه ها می باشد .

به طور کلی لکه های سفید دندانی که روی مینای دندان و در نواحی تلاقی لثه و دندان شکل می گیرد ، لکه هایی سفید رنگ و مات ( گچی رنگ ) می باشند که سفیدی بیشتری نسبت به مینای دندان دارند .

به منظور پیشگیری از ایجاد لکه های سفید دندانی ، بایستی به چند نکته ی مهم توجه داشته باشید که در زیر به آنها اشاره خواهیم داشت :

1- بهترین و مهمترین روش برای جلوگیری از تشکیل این لکه های سفید روی دندان ، مسواک زدن اصولی و استفاده از نخ دندان می باشد .

2- از نوشیدنی ها و خوردنی هایی استفاده کنید که برای دندان مفید هستند ( نظیر آب ، لبنیات و … )

3- از خمیردندان های حاوی فلوراید برای مسواک زدن بهره ببرید .

4- از مصرف بیش از اندازه و مداوم میان وعده های شیرین و تنقلات خودداری کنید .

5- دندان های خود را حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و همچنین مسواک زدن بعد از خوردن مواد قندی ( شیرینی ، شکلات و … ) را فراموش نکنید .

6- سعی کنید هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت تشکیل جرم ، بروز پوسیدگی و … ، در همان مراحل اولیه ، قابل پیشگیری و درمان باشد .

در ادامه ، از علل و دلایل تشکیل لکه های سفید دندانی خواهیم گفت :

در تشکیل لکه های سفید دندانی می تواند دلایل مختلفی دخیل باشد که شایع ترین آنها ، فلوروسیس ( نوعی عارضه ی دندانی که اغلب در کودکان و در اثر استفاده ی بیش از حد فلوراید قبل از رشد کامل همه ی دندان ها ایجاد می شود و موجب تشکیل لکه های سفید دندانی می گردد ) است ، بعلاوه اگر مواد معدنی دندان ها دچار کمبود گردد هم ممکن است لکه های سفید دندانی ایجاد شود که در اصطلاح به آن hypocalcification گفته می شود ؛ همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز عامل دیگری در تشکیل لکه های سفید دندانی می باشد .

در انتها به روش های درمانی لکه های سفید دندانی می پردازیم : درمان لکه های سفید دندانی از چند طریق امکانپذیر است که به 3 مورد آن اشاره می کنیم .

1- استفاده از تکنیک های سفیدکردن دندان که تضاد رنگی ایجاد شده روی دندان ها را محو می کند .

2- استفاده از روش air abrasion ، که مطابق آن کریستال های بسیار ریزی با سرعت زیاد بر روی سطح دندان پاشیده می شوند که این کار موجب می شود تا رسوبات کلسیم از سطح دندان کنار زده شود و لکه های سفید از بین روند ، که البته ذکر این نکته هم لازم است که بدانید ، استفاده از این روش در مواردی ممکن است برای مینای دندان مضر باشد .

3- روش دیگری که برای از بین بردن این لکه های سفید روی دندان مورد استفاده است Resin Infiltration System می باشد که مطابق آن برای صاف کردن و پوشش دادن منافذ ایجاد شده روی دندان در قسمت های تشکیل رسوب کلسیم ، از نوعی رزین از پیش ساخته شده ، به رنگ دندان استفاده می شود. ( این روش نسبت به دو روش فوق از ایمنی بیشتری برای مینای دندان برخوردار است )

مرتبط ها

قالب خبری