جدیدترین مطالب امروز

لطفا نادانی خودمان را به رخ دیگران نکشیم !!!

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

لطفا نادانی خودمان را به رخ دیگران نکشیم !!!

نادانی تنها یک واژه نیست ، بلکه مصیبتی است که متأسفانه یقه ی خیلی از افراد دنیا را گرفته است تاجاییکه برخی در صدد اثبات نادانی خود به دیگران هستند .

نادانی به تنهایی چیز بدی نیست و همانطور که همگان می دانند از ریشه ی کلمه ی ندانستن می آید و یک چیز بسیار بسیار طبیعی می باشد ، زیرا به قول یک جمله و مَثل زیبا که می گوید : ” همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز زاده نشده اند ” ، اینکه یک فرد خیلی از چیزها را نداند بسیار عادی است و نشانه ی ضعف و یا هر صفت منفی دیگر نیست .

جمله ی فوق اثبات عادی بودن ندانستن می باشد ، زیرا قرار نیست که یک فرد از هر چیزی سر درآورد و همه چیز را بداند و به قولی عقل کل باشد . مطمئنا هر فرد به اندازه ی تلاش و درک خود چیزهایی را می داند و خواهد دانست ، ولی نه همه چیز را .

( صرفا جهت اطلاع ) : پس در ادامه وقتی از واژه ی نادانی استفاده می کنیم ، منظور ما همان ندانستن می باشد . لطفا از برداشت های دیگر جدا خودداری کنید و فکر نکنید که هدف ما تخریب ، تحقیر ، توهین و یا هر چیز دیگریست .

قضیه ی نادانی زمانی جالب تر و البته حادتر می شود که در تلاش باشیم آن را به همگان ( اعم از فامیل ، دوست ، آشنا ، همکار و حتی رهگذران عادی ) هم اثبات کنیم و یک جورایی فریاد بزنیم که : ” آآآآآآی ایهاالناس بنده نادان تشریف دارم ، شما هم در جریان باشید ”

واقعا درست است ؟ آیا فریاد زدن نادانی خودمان کار خوبیست ؟

متأسفانه برخی از افراد ، خود را نخود هر آشی می سازند و می خواهند از کوچکترین چیزها تا بزرگترین رویدادها اظهار فضل کنند ، ولی غافل از اینکه انکار عقل می نمایند و خود را نادان جلوه می دهند .

شاید ریشه ی این مشکل به کودکی و نحوه ی بزرگ شدن افراد نیز ارتباط داشته باشد و برای برخی سخت باشد که بخواهند بگویند : ” نمی دونم ، نظری ندارم ، کارشناس این حوزه نیستم ، اطلاعی ندارم و … ” و حاضرند به هر قیمتی که شده در خصوص آن موضوع نظر دهند .

در این مواقع ممکن است چند مشکل ایجاد شود که به دلایلی فقط دو مشکل را عنوان می کنیم : 1- اینکه طرف در کمال خونسردی در خصوص هر موضوعی خود را کارشناس می داند و اطرافیان هم به دلیل عدم اطلاع کافی از آن موضوع ، تنها کاری که از دستشان برمی آید تأیید حرف ها و نظرات آن فرد است ، تا جایی که فرد نادان خیال می کند واقعا چیزی بلد است و اگر به همین منوال پیش رود ، دور از تصور نیست که خود را علامه ی دهر نیز بخواند !!!! ، 2- اینکه طرف در خصوص مسئله ای اظهار نظر می کند و یهویی و ازقضا کسی که کارشناس و بلد آن موضوع است از در وارد می شود ؛ در این مواقع معمولا شوک وارده به فرد نادان ، صدبرابر قوی تر از شوک وارده در زمان ایست قلبی می باشد ” یعنی یه وضعی که نگو ! ”

در حالت دوم ، پس از سلام و علیک ، محفلی که جمع شده بودند ، از فرد نادان می خواهند ادامه توضیحاتش را بدهد که در اکثر مواقع آن فرد با دو جمله ی کوتاه که مربوط به بحث باشد ، سر و ته قضیه را جمع خواهد کرد ؛ مگر اینکه واقعا اعتماد به نفس کاذبی داشته باشد و جزو همان گروهی باشد که همیشه در تلاش اند تا نادانی خود را جار بزنند . ( برای این دسته از افراد هم طلب سلامتی روح و تن خواهیم کرد )

به طور کلی نادانی و یا همان ندانستن ، نباید حسی را به ما القا کند که فکر کنیم اگر در همه چیز سررشته نداشته باشیم و اظهار نظر نکنیم ، یعنی اینکه کم آوردیم و فردی ضعیف و ناتوان هستیم بلکه بهتر است همان چیزهایی را که می دانیم کامل تر فراگیریم و در مراحل بعد ، در خصوص مسائل دیگر هم کسب اطلاع کنیم که این نوع جمع آوری اطلاعات می تواند از کتاب ، رسانه ، فضای مجازی و … باشد .

پس لطفا نادانی خود را به رخ دیگران نکشیم !!!

مرتبط ها

قالب خبری