جدیدترین مطالب امروز

لاک پشت ها دوزیستان شگفت انگیز آب های آزاد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

لاک پشت ها دوزیستان شگفت انگیز آب های آزاد

نوع آبزی لاک پشت ها برای تخم گذاری به محل تولد خود باز می گردند ، حتی اگر مجبور باشد مسافتی در حدود چند صد هزار کیلومتر در آب ها و اقیانوس ها شنا کند .

لاک پشت ها از خزندگان و دوزیستان بسیار جالب در حیات وحش هستند ، شگفتی های موجود در زندگی لاک پشت ها بسیار جالب و بحث برانگیز است . لاک پشت ها نیز مانند دیگر جانداران گونه های مختلفی دارند و البته برخی از گونه های این خزنده ی سخت جان در حال نابودی و انقراض است .

اندام حرکتی لاک پشت ها مانند دیگر خزندگان به مرور زمان تحلیل رفته اما به طور کامل از دید محو نگشته است ، این امر باعث شده است که لاک پشت ها در خشکی ( لاک پشتان زمینی ) ، بسیار کند تر از زمانی که در آب هستند حرکت کنند ، لاک پشت ها در آب شناگران ماهری هستند ؛ البته وزن سنگین لاک آن ها به دلیل اندامی که درون آن قرار گرفته بر کندروی لاک پشت ها بی تاثیر نبوده است .

لاک پشت های ساکن خشکی از گیاهان تغذیه می کنند و لاک پشت هایی که عمدتا در آب به سر می برند علاوه بر گیاهان از جانوران نیز تغذیه می کنند و به عبارتی گوشتخوار هم هستند ؛ لاک پشت ها عمل بلع را با آرواره های محکم خود که به شکل منقار پرندگان در آمده است انجام می دهند چرا که لاک پشت ها از دندان محروم هستند !

پولک های محکم لاک پشت ها که اصطلاحا لاک گفته می شود علاوه بر اینکه خانه ی جانور به حساب می رود از اندام لاک پشت ها نظیر ستون فقرات و… محافظت می کند .

زاد و ولد لاک پشت ها به صورت تخم گذاری می باشد ، لاک پشت های آبزی در زمان مناسب برای تخم گذاری ، به ساحل رفته و با حفر گودالی در زمین محل مناسب برای تخم گذاری را آماده می کنند ؛ هر لاک پشت برای تخم گذاری به محل تولد خود بازمی گردد ، حتی اگر برای اینکار مجبور باشد مسافت هایی چند صدهزار کیلومتر در آب ها شنا کند . هر لاک پشت در هر بار تخم گذاری تعداد بسیار زیادی تخم گذاشته و سپس روانه ی دریا می شود . نوزاد های لاک پشت بعد از خارج شدن از تخم ، بوی دریا را احساس کرده و به صورت غریزی سمت دریا روانه می شوند ؛ در این میان تعداد زیادی از نوزاد های لاک پشت به دلایل مختلف مانند وجود شکارچیان ، گیر کردن در حفره های غیر قابل عبور و… جان خود را از دست می دهند و با رسیدن تعدادی از نوزادان به دریا این داستان غم انگیز پایان می یابد .

عمر بالای لاک پشت ها از جمله ویژگی های منحصربفرد آن ها است ، البته طول عمر لاک پشت ها با نوع و گونه ی این جانور ارتباط مستقیم دارد ؛ گونه ای از لاک پشت ها بیش از 150 سال عمر می کنند .

تمام لاک پشت ها ، بدون در نظر گرفتن نوع و… در محیط های سرد چندان دوام نمی آورند . لاک پشت ها مانند انسان از زندگی گروهی لذت می برند ؛ برای تشخیص لاک پشت نر از لاک پشت ماده ، از شکم لاک پشت می توان کمک گرفت ، لاک پشت های نر شکم بر آمده ( محدب شکل ) دارند و شکلی مانند بیضی در سطح شکمی آن ها دیده می شود ، ولی لاک پشت های ماده شکمی به مراتب پهن تر از نوع نر خود دارند و به اصطلاح شکم آن ها صاف است .

مرتبط ها

قالب خبری