قرص ضدبارداری راهی برای مقابله با سرطان تخمدان

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 8, 2020
قرص ضدبارداری راهی برای مقابله با سرطان تخمدان

مقابله با سرطان تخمدان که یک بیماری مخصوص بانوان است شاید به نظر خیلی سخت باشد اما بد نیست بدانید که یکی از این روش ها استفاده از قرص ضدبارداری است !

یکی از روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان مصرف قرص ضدبارداری است اگر می خواهید به این عارضه مبتلا نشوید بهتر است از این قرص ها با مشورت پزشک به صورت دوره ای استفاده کنید .

سرطان تخمدان امروزه عامل مهمی برای مرگ و میر بانوان به شمار می رود البته مصرف طولانی مدت قرص ضدبارداری نیز می تواند مشکل آفرین و خطر ساز باشد .

نرخ مرگ‌ومیر بر اثر سرطان تخمدان در بسیاری از نقاط جهان رو به کاهش است و محققان براساس مطالعه اخیرشان معتقدند که استفاده از قرص ضدبارداری می‌تواند دلیل اصلی این اتفاق باشد.

گزارشی از این مطالعه در Annals of Oncology به انتشار رسیده است. تحلیلی که براساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی (WHO) انجام شده است، نشان می‌دهد که میزان مرگ بر اثر سرطان تخمدان در فاصله‌های سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ میلادی در کشور ایالات متحده آمریکا ۱۶ درصد و در کانادا ۸ درصد کاهش یافته است. براساس این گزارش، میزان کاهش مرگ بر اثر سرطان تخمدان به‌طور میانگین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ۱۰ درصد می‌رسد، درحالی که این میزان در برخی از کشورهای اروپایی بیشتر از ۱۰ درصد بوده است.

کشور انگلستان با ۲۲ درصد و کشورهای دانمارک و سوئد با ۲۴ درصد، بیشترین میزان کاهش را تجربه کرده‌اند. با این‌حال، نتایج در کشورهای آمریکای لاتین متفاوت هستند. کشورهای آرژانتین، شیلی و اروگوئه با کاهش میزان مرگ بر اثر سرطان تخمدان مواجه بوده‌اند، درحالی که مرگ بر اثر این سرطان در کشورهای برزیل، کلمبیا، کوبا، مکزیک و ونزوئلا افزایش پیدا کرده است.

دکتر کارلو لاوکیا، مسئول این مطالعه و استاد دانشکده پزشکی در دانشگاه میلان، می‌گوید که این مطالعه برای اثبات رابطه علت و معلولی مستقیم طراحی نشده است. با این‌حال، دلیل اصلی این کاهش در برخی نقاط جهان، احتمالا استفاده از قرص ضدبارداری و اثرات طولانی‌مدتی است که این قرص‌ها در محافظت از تخمدان فراهم می‌کنند.

منبع : سلامتیسم

اشتراک گذاری این مطلب در :