جدیدترین مطالب امروز

قد کوتاه فرزند من چه وقت مشکل ساز خواهد شد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

قد کوتاه فرزند من چه وقت مشکل ساز خواهد شد

آیا فرزند شما جزو افرادی باشد که قد کوتاه اطلاق می شوند ؟ چه عواملی ممکن است بر روی آن تاثیرگذاشته باشند ! ؟  تمامی این موارد مهم قابل پاسخگویی می باشند .

به چه کودکانی قد کوتاه گفته می شود ؟ اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مورد قد متوسط فرزندان صحبت کردیم و گفتیم زمانی که پدر و مادر از قد بلندی برخوردار نبوده اند نمی توان انتظار داشت فرزندانی با قد یک بسکتبالیست داشته باشند ، بسیار طبیعی است که قد فرزندشان چیزی در حد پدر و مادر و شاید اندکی بلندتر یا مساوی شود ، اما چه هنگام به شخصی قد کوتاه گفته می شود ؟ زمانی که در مقایسه با هم سن و سال های خود 30 درصد کوتاه تر باشد .

بنا به توضیحات ذکر شده نباید تصور کرد یک شخص قد کوتاه دچار مشکل خاصی است ، ممکن است این فرد هنگام بلوغ به یکباره قد بکشد و از شما هم بلند تر شود و یا قد خود را از والدینش به ارث برده باشد در نتیجه کوچکترین اختلالی در بدن او رخ نداده باشد .

اکنون تمرکز می کنیم بر روی فرزندانی که والدین به طور ناگهانی متوجه می شوند که دیگر رشد طبیعی خود را ندارند و قد کشیدن آن ها متوقف شده است ، این وضعیت برای کودکانی که تا پیش از این روند طبیعی رشد را سپری می کرده اند جای اندکی نگرانی را باقی می گذارد ، آیا اختلالی رخ داده است ؟ آیا بیماری در حال رشد است و ما از وجود آن باخبر نیستیم ؟ مطمئنا با مراجعه به پزشک می توانیم جوابی قاطع در این خصوص داشته باشیم .

از اصلی ترین مواردی که می توان موجب بروز قد کوتاه شود ( در صورتی که در زمان مناسب به مشکل رسیدگی نشود ) ، مشکلات غده تیروئید ، کم خونی و مشکلات تغذیه است . در خصوص دختران نوعی سندرم یا ناراحتی های داخلی نیز بر این مسئله تاثیرگذار است .

با توجه به این که تنها ناراحتی های مزمن می توانند بر روی رشد قد و قد کوتاه بودن شخص تاثیر بگذارند و عوامل وراثتی و محیطی مستقیما در این امر دخالت دارند ، پزشک ابتدا خیلی دقیق رابطه ی فامیلی و عوامل وراثتی را مورد بررسی قرار می دهد و انواع حالات خاص رشد و نمو را نیز در این خصوص در نظر می گیرد ، در نهایت مهم ترین عامل یعنی تغذیه را از نظر می گذراند . اگر پزشک شما بگوید کودک مشکل خاصی ندارد و قد کوتاه او تا دوره ی خاصی بیشتر به طول نمی انجامد حتما همین طور خواهد بود .

برای اطلاعات بیشتر لازم است بدانید در صورتی که پزشک احساس کند مشکل کودک شما هورمونی و داخلی است و بخواهد دقیق تر موضوع را مورد بررسی قرار دهد ، ممکن است آزمایش ایکس ( جهت مشاهده ی وضعیت رشد استخوان ها ) و یا خون و… تجویز کند ، در مواردی نیز دیده شده است که تنها توصیه انجام تعدادی حرکات ورزشی خاص می باشد .

حرف پایانی آن که قد کوتاه در اکثر موارد قابل درمان است و در موارد درمانی باید عوارض جانبی و طول درمان ها مورد توجه قرار بگیرد ، در مورد فرزندانی که قرار است با این خصوصیت مدت زمانی را سپری کنند لازم است والدین آموزش های لازم را جهت حمایت روحی صحیح فرزند خود از طریق مراکز مختلف ببینند .

مرتبط ها

قالب خبری