جدیدترین مطالب امروز

قدرت پنی سیلین تا ده سال مخفی ماند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

قدرت پنی سیلین تا ده سال مخفی ماند

مطمئنا بهترین اکتشافات اگر به گونه ی مناسبی برای استفاده عرضه نشوند در ارزش حقیقی خود ستوده نمی شوند و پنی سیلین نیز از جمله ی همین اکتشافات به شمار می رفت .

پنی سیلین توسط الکساندر فلمینگ ، پزشک و به نوعی محقق در زمینه ی میکروب و ایمنی شناسی بدن اختراع شد . پنی سیلین به وسیله ی همین شخص ( الکساندر فلمینگ ) به منظور پادزهری مفید برای بدن کشف شد ، تا پیش از کشف پنی سیلین اکثر مواد ضدعفونی کننده علاوه بیش از آنکه بر روی باکتری ها تاثیرگذار باشند ، بافت های بدن را از بین می بردند .

پنی سیلین که به دلیل عدم ارائه ی روش مصرف مناسب تا 10 سال بدون استفاده باقیماند ، بعد ها به چوب جادوی پزشکان تبدیل شد و اکثر افراد برای درمان بیماری های خود از آن بهره می بردند .

روش استفاده از پنی سیلین می تواند به صورت تزریقی یا خوراکی باشد . در روش تزریقی ابتدا یک تست کوچک بر روی بیمار انجام می شود و درصورتی که بدن بیمار علائم حساسیتزا از خود نشان ندهد ، پنی سیلین تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد ؛ البته امروزه به دلیل افزایش افراد دچار آلرژی و بروز برخی مرگ و میر ها به دلیل حساسیت به پنی سیلین ، نوع تزریقی آن کمتر توسط پزشکان تجویز می شود .

باوجود گذشت زمان و کشف دارو ها و آنتی بیوتیک های مختلف ، همچنان خانواده ی پنی سیلین در استفاده ی پزشکی اولویت اول را دارند و این به دلیل تاثیر مثبت آن ها بر طیف وسیعی از باکتری ها در انواع مختلف می باشد .

پنی سیلین ها انواع مختلفی دارند ( هم در نوع خوراکی و هم در نوع تزریقی ) ، استفاده از هر گونه با توجه به اینکه عفونت در کدام بخش بدن وجود دارد و همچنین زمان فعالیت عفونت بسیار متفاوت است . نوع خوراکی پنی سیلین اگر چه به دلیل تاثیر اسید معده کندتر اثر می گذارد و زمان طولانی تری برای دوره ی درمانی لازم است اما با محافظت دارو در پوششی به نام کپسول سعی شده است از دارو در برابر اسید معده محافظت گردد ، همچنین فواصل تکرار دارو با توجه به قدرت آن بین 6 تا 8 ساعت متغیر است .

بعد از استفاده ی پنی سیلین به صورت تزریقی به این نکته توجه داشته باشید که نباید برای کاهش درد ، ناحیه ی مورد نظر را با دستمال گرم کرد ، این کار باعث می شود پنی سیلین با سرعت بیشتری در خون حل شود و این اتفاق دلیل استفاده از پنی سیلین به صورت تزریق عضلانی را ( جذب آرام و حضور بیشتر ماده در بدن ) به طور کلی زیر سوال می برد .

مرتبط ها

قالب خبری