جدیدترین مطالب امروز

قاصدک و مهمترین خواص آن در حوزه ی زیبایی و سلامت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

قاصدک و مهمترین خواص آن در حوزه ی زیبایی و سلامت

شاید برای عده ای جالب باشد که بدانند ، قاصدک هم دارای خواص منحصر بفردی می باشد که در حوزه ی زیبایی و سلامت افراد می تواند نقش بسزایی را ایفا کند !

قاصدک نوعی گیاه علفی ، پایا و بدون ساقه است ، با برگ‌هایی دارای بریدگی‌های نوک ‌تیز شبیه دندان شیر که روی زمین گسترده هستند ، این گیاه ، دارای فواید بسیار زیادی می باشد و استفاده های مختلفی از آن صورت می پذیرد ، قسمت مورد استفاده ی قاصدک ، قسمت هوایی و ریشه ‌های آن است و از جمله موارد استفاده ی این گیاه می توان به خواص درمانی و زیبایی آن اشاره کرد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد :

1- قاصدک از قدیم در معالجات گیاهی، برای بیماری قند و اختلالات کبدی و به عنوان ملین و مقوی به کار می‌رفته است.

2- آب برگ گیاه قاصدک ، برای درمان بیماری‌های پوستی، بی‌اشتهایی و تحریک جریان صفرا استفاده می‌شده است.

3- از این گیاه بیش از ۵۰۰ فرآورده مختلف در دنیا تهیه شده که در مشکلات یبوست، اورولوژی، روده‌ای-معده‌ای و صفراوی (به عنوان صفراآور مناسب) استفاده می‌شود. همچنین به عنوان مقوی کبد، رفع سوءهاضمه و مقوی بدن کاربرد دارد.

4- قاصدک مصرف خوراکی هم دارد. از برگ‌های گیاه سالاد تهیه می‌شود، آب برگ‌ها را می‌توان گرفت و استفاده کرد و پودر برگ خشک و ریشه آن را نیز می‌توان دم کرد و خورد.

5- با مقادیر مصرف دارویی ، عارضه جانبی خاصی از آن گزارش نشده است. فقط در موارد بسیار نادر ممکن است تماس پوست با شیرابه آن باعث درماتیت (اگزما) شود.

6- تاکنون گزارشی در مورد عدم مصرف آن در زمان شیردهی و بارداری چاپ نشده است؛ ولی توصیه می‌شود از مقادیر ذکر شده تجاوز نشود.

7- برگ‌های قاصدک حاوی مقدار زیادی آهن و ویتامین‌های C و A می‌باشد (مقدار کلسیم و آهن آن از اسفناج بیشتر است).

8- پودر ریشه‌های خشک و بوداده آن به جای قهوه استفاده کرد

منبع : سلامتیسم

مرتبط ها

قالب خبری