جدیدترین مطالب امروز

قاصدک ها پیام سلامتی را با خود می آورند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

قاصدک ها پیام سلامتی را با خود می آورند

گل قاصدک را با نام طرخشقون در طب ایرانی می شناسیم ، این گل خودرو که در کنار جاده ها یا در علفزار ها بسیار دیده می شود دارای خواص بیشماری است .

یکی از عادی ترین علف هایی که در کنار جاده ها و یا خیابان ها رشد می کند قاصدک است ، گل قاصدک که بلندی ساقه ی آن تا نزدیک نیم متر می رسد به خبر رسانک نیز معروف است می توان گفت ریشه ای مرطوب دارد از این نظر که ریشه ی قاصدک مملوء از مایعی شیرابه مانند است ( از این مایع شیرابه مانند مخلوط پماد مانندی تهیه می کنند که برای جای گزیدگی برخی حشرات نظیر عقرب یا زنبود مفید است ) ؛ برخلاف اکنون که تنها برای سرگرمی و به اصطلاح رساندن پیغام نیک با قاصدک ها سرگرم می شوند در زمان گذشته قدر این گل سبک بال را دانسته و از فواید آن در طب ایرانی بهره می بردند .

برگ قاصدک از نظر طب سنتی طبع سرد و خشک دارد البته در این طب کمتر به آن قاصدک گفته می شود و بیشتر آن را با طرخشقون می شناسند ، طرخشقون قائده آور بوده ( بنابراین نوعی تصفیه کننده خون نیز است ) البته این به آن معنا نیست که گیاه قاصدک برا افراد مبتلا به کم خونی مفید نباشد بلکه حتی درمانی برای کم خونی به شمار می رود و همچنین شیر خانم ها را نیز زیاد می کند ، به این منظور باید برگ قاصدک را در سالاد مورد استفاده قرار داد ؛ علاوه بر این با بالا بردن تعریق در بدن باعث خارج شدن دما و خنک شدن می شود .

قاصدک که تا به امروز نزدیک به 10 گونه ی مختلف آن شناسایی شده است در درمان رماتیسم ، نقرس و اگزما نیز نقش پررنگی ایفا می کند همچنین با پایین آوردن کلسترول ضامن سلامت انسان است .

طرخشقون که پنج گروه ویتامین ها را در خود جای می دهد سرشار از کلسیم ( برای رشد کودکان مفید است ) ، فسفر ، سدیم ، پتاسیم و دیگر املاح است ؛ از برگ قاصدک برای تهیه دمجوش استفاده می شود البته از جوشاندن اندکی ریشه ی آن در آب نیز نوعی نوشیدنی مفید برای بالا بردن اشتها و افزایش وزن و درمان یرقان استفاده می شود .

قاصدک ها را از جهاتی در گروه گیاه کاسنی نیز قرار می دهند شاید به دلیل شباهت های بسیاری است که این دو گیاه به هم دارند ، گل های هر دو نیز دارای گلبرگ هایی با ظاهر بسیار نزدیک به هم است و تنها رنگ آن ها فرق دارد .

مرتبط ها

قالب خبری