جدیدترین مطالب امروز

فیسبوک ابزاری مخرب و یا احیا کننده اعتماد به نفس افراد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

فیسبوک ابزاری مخرب و یا احیا کننده اعتماد به نفس افراد ؟

همانطور که میدانید ، استفاده از هر چیزی میتواند جنبه ی مثبت و منفی داشته باشد ، شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک نیز از این قاعده مستثنی نیستند !

فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی شیوه های عالی هستند که شما را در جریان حوادث زندگی دوستان و خانواده تان قرار می دهند ، ولی آیا تا به امروز با خود اندیشیدید که وقت تلف کردن درشبکه های اجتماعی چطور می تواند روی شما اثر بگذارد؟

نتایج تحقیقات آمریکا و انگلیس نشان می دهد که بعضی از افراد ، هر چه بیشتر در فیسبوک باشند احساسات منفی بیشتر و تصویر بدتری از بدنشان پیدا می کنند !

تیم تحقیق به این باور رسیده اند که زمانی که در فیسبوک سپری می شود ، باعث می شود افراد به خصوص دختران جوان خود را با دیگران مقایسه کنند که در نتیجه منتهی به داشتن حس بدی نسبت به بدن خودشان می شود ؛ همچنین برای خانوم هایی که نگران افزایش وزن خود هستند ، بودن هر چه بیشتر در فیسبوک توجه شان را به ظاهر فیزیکی مثل هیکل اندازه ولباس تشدید می کند.

پس اگر می خواهید حس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید باید دور همه رسانه های اجتماعی خط بکشید ؟ قطعا اینطور نیست.

حقیقت این است که اینترنت می تواند یک راه خارق العاده برای تقویت دریافت حمایت های اجتماعی مفید برای افزایش خود باوری باشد اما آنچه اهمیت دارد نحوه درست دریافت این حمایت های اجتماعی ست.
همان طور که شما خودتان را با بیکن سرشار از نیترات و سوسیس کالباس و هات داگ خفه نمی کنید یا اگر این کار را کردید با یک روز نوشیدن آب میوه های های سبز وخوردن سبزیجات سم زدایی می کنید باید حواستان به مصرف رسانه های اجتماعیتان ( آنچه از این طریق وارد ذهن و مغزتان می شود ) هم باشید.

تصور کنید که رژیم دیجیتالی شما هم پادزهر خاص خودش را داشته باشد. روی قسمت های خوب تمرکز و اثرات منفی را محدود کنید.
در اینجا به ۴ مورد می پردازیم که هر چقدر زیاد تر به آن توجه کنید باز هم کافی نیست :

پشتیبانی

گفته می شود که داشتن یک گروه دوست پشتیبان عامل اصلی کاهش افسردگی و افزایش خود باوری است.

همدلی

برقراری یک مکالمه معنادار آنلاین با خانوم هایی که مثل شما با احساس ناامنی مواجه اند و شکل و قیافه ی خود را مورد تردید قرار می دهند می تواند ابزار خوبی برای رسیدن به احساس اطمینان و تکامل باشد.

مدل هایی با نقش مثبت

دوستان خیلی بیشتر از آنچه که متوجه هستند روی یکدیگر می توانند تاثیر بگذارند. برای مثال مطالعه ای که در مجله پزشکی نیو انگلند در سال ۲۰۰۷ منتشر شد به این نتیجه رسید که احتمال چاق شدن افراد ۵۷ در صد بیشتر می شود اگر دوست چاقی داشته باشند. با دوستانی در ارتباط باشید که ذهنیتی مشابه (هم فکر) و عادات و اهداف سالمی داشته باشند تا در راستای رسیدن به اهدافتان کمکتان کنند.

انگیزه

یک زندگی سالم تصویر بدنی سالمی را ترویج می دهد. پست های کسانی را در فیسبوک دنبال کنید که حاوی پیامهای مثبتی اند ، لبخند به لبان شما می آورند و به شما انگیزه می دهند که به خوبی بخورید ورزش کنید بخندید و استراحت کنید. ( برای خواندن پست هایی از این دست به صفحه ما در فیسبوک بپیوندید:) )
توجه داشته باشید که این مسئله در مورد همه چیز صدق می کند ، موفقیت ، کار ، تحصیل ، رشد فردی و … سعی کنید با افرادی در ارتباط باشید که مثبت باشند و مدام در حال غر زدن نباشند ، این افراد جز اینکه افسردگی خود را به دیگران تزریق کنند برای شما فایده ای ندارند ، تصور نکنید که کسانی که بیشتر می فهمن د انسان های سرشار از درد و غم هستند ، اتفاقا کاملا برعکس است ، کسانی که زندگی را درک می کنند انسان هایی هستند که زیبا می اندیشند و زیبایی و شادی را گسترش می دهند !
منبع : آی بانو

مرتبط ها

قالب خبری