جدیدترین مطالب امروز

فواید خندیدن و آثار خنده در روح و جسم انسان

تهیه کننده : بخش آموزش

تهیه شده برای بخش : خنده درمانی

فواید خندیدن و آثار خنده در روح و جسم انسان

برخی افراد تصوری که از خنده دارند شاید خیلی پیچیده نباشد و آن را یک حرکت عادی و کاری ساده قلمداد کنند در حالیکه فواید خندیدن اینقدرها هم پیش پا افتاده نیست.

پژوهش های گسترده ای که در دو دهه ی گذشته در کشورهای گوناگون جهان انجام گرفته، ثابت کرده است که خندیدن اثر مثبتی بر دستگاه های مختلف بدن دارد.
خنده آثار منفی استرس را که امروزه قاتل شماره یک جان آدمی شناخته شده است از تن و روان می زداید . بیش از هفتاد درصد بیماری ها و ناخوشی ها همچون بالا بودن فشار خون ، ناراحتی های قلبی ، اضطراب ، افسردگی ، سرما خوردگی های پی در پی ، زخم معده ، بی خوابی ، آلرژی ، آسم ، سردردهای تنشی و حتّی سرطان به نوعی با استرس در ارتباطند . همچنین ثابت شده است که خنده بی هیچ شک و تردیدی در تقویت دستگاه ایمنی بدن که در حفظ سلامتی و تندرستی ما نقش اساسی ایفا می کند دخالت دارد، ولی دیگر خندیدن رنگ و بوی قدیم خود را از دست داده است یا حداقل خیلی کمرنگ تر از گذشته، مهم به شمار می رود و شاید با خود بگوییم چیزی نیست برای خنده وگرنه می خندیدیم.
نکته درست همینجاست، که نباید به دنبال دلیل برای خندیدن باشیم چون حتی اگر چیزی هم برای خنده وجود نداشته باشد باز هم نباید از این امر مهم غافل شویم، پس بهتر است با یک طرح سئوال به سراغ دلیل این مشکل برویم.

چرا خندیدن به کلی از یادها رفته است؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خنده، هم ارزش پیشگیری کننده دارد و هم ارزش درمانی . امّا این روز ها سراغ خنده را از چه کسی می توان گرفت ؟ به نظر می رسد که مردم خندیدن را به کلّی از یاد برده اند . پژوهش های دکتر میشل تیتز،روانشناس آلمانی ، بیانگر آنست که در دهه ی 1950 مردم به طور میانگین 18 دقیقه در روز می خندیدند در حالی که امروز با وجود بهتر شدن کیفیّت زندگی ، ما در هر روز بیش از 6 دقیقه نمی خندیم و شاید هم کمتر .

حال و اوضاع کودکان در این وضعیت چطور است؟

کودکان قادرند روزی 300 تا 400 بار بخندند ، امّا در بزرگ سالی این میزان به 15 بار در روز کاهش می یابد.
پس با کمی تأمل به یکی از علل نخندیدن می توان پی برد، که آن بی توجهی به خود است،
شاید بهتر باشد کمی جدی تر به خندیدن بیندیشیم.

مرتبط ها

قالب خبری