جدیدترین مطالب امروز

فلوراید ماده ای پر اهمیت برای بدن و مخصوصا دندان ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

فلوراید ماده ای پر اهمیت برای بدن و مخصوصا دندان ها

با پزشک خانواده یک جم و یکی دیگر از توصیه های آن در خدمت شماییم . در این مطلب از اهمیت وجود فلوراید برای بدن و مخصوصا دندان ها خواهیم گفت .

همانطور که اکثر شما هم می دانید ، فلوراید نقش مهمی را در سلامتی افراد و به خصوص برای دندان های آنها ایفا می کند ، زیرا یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای بدن محسوب می شود .

یکی از مهمترین نقش هایی که فلوراید در بدن ایفا می کند پیشگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد که در این بین به برخی از این نقش ها اشاره ای خواهیم داشت :

به عنوان مثال فلوراید می تواند به واسطه ی ترکیب با بلورهای مینای دندان ، بلورهای هیدروکسی آپاتیت مینا را تبدیل به ماده ی بسیار مقاومی به نام فلورآپاتیت کند و یا اینکه می تواند با کاهش اثرات تخریب باکتری های موجود در دهان ، باعث کم شدن تولید اسید توسط باکتری ها و میکرو ارگانیسم های موجود در دهان شود و در نتیجه از مهمترین عامل ایجاد پوسیدگی دندان ( که همان اسید های تولیدی توسط باکتری ها می باشد ) جلوگیری کند ؛ همچنین می تواند پس از شروع پوسیدگی در دندان ها ( در مراحل اولیه ی پوسیدگی ) باعث کندتر شدن روند تخریب دندان ها و یا حتی توقف آنها گردد .

یکی از بهترین منابع فلوراید ، همین آب های آشامیدنی می باشد ( البته به این شرط که میزان افزودن فلوراید موجود در آب به خوبی رعایت شده باشد ) و علاوه بر آب ، برخی از دهانشویه ها و خمیردندان ها نیز حاوی فلوراید می باشند که بیشتر مناسب افراد بزرگسال هستند تا کودکان .

به غیر از آب ، دهانشویه ها و خمیردندان ها ، برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها ( نظیر : ماهی و چای ) نیز دارای فلوراید می باشند .

اگر بخواهیم به عوارض ماده ی معدنی فلوراید هم اشاره ای داشته باشیم بابستی گفت : که این ماده نیز مانند خیلی از مواد موجود در طبیعت که برای بدن ، هم می توانند مفید باشند و هم مضر ، دارای ضررهایی هست که استفاده ی بیش از حد مجاز آن ، می تواند مشکلاتی را به صورت حاد یا مزمن برای افراد ایجاد کند .

1- از جمله عوارض حاد ناشی از مصرف زیاد فلوراید می شود به : مسمومیت با نشانه هایی چون : تهوع ، استفراغ و درد شکم اشاره کرد .

2- از جمله عوارض مزمن ناشی از مصرف زیاد فلوراید می شود به : فلوروزیس اشاره کرد که به دلیل استفاده ی بیش از حد این ماده ی معدنی ، قبل از سن 6 سالگی روی می دهد و به صورت لکه های سفید رنگ و مات بر روی مینای دندان ظاهر می گردد .

ضمنا حال که بحث این مطلب بیشتر ، پیرامون سلامت دندان ها چرخید ، ذکر این نکته به عنوان یک یادآوری مجدد هم خالی از لطف نیست که فراموش نکنید ، علاوه بر اهمیت وجود ماده ی معدنی فلوراید برای دندان ها ، استفاده از مسواک های مناسب و مسواک زدن به روش اصولی ( دوبار در روز ) ، کشیدن نخ دندان به روش اصولی ( یک بار در روز ) و همچنین استفاده از محصولات معتبر در حوزه ی بهداشت دهان و دندان ( نظیر : خمیردندان ، دهانشویه و … ) نیز بسیار با اهمیت است و می تواند به شما برای داشتن دندان های سالم تر و زیباتر کمک قابل توجهی کند .

مرتبط ها

قالب خبری