جدیدترین مطالب امروز

فعالیت های رایج در مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر ایران

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

فعالیت های رایج در مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر ایران

در خدمت آقای دکتر زرین بخش هستیم و از اطلاعات و تجربیاتشان در خصوص فعالیت های رایج در مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر و مسائل رایج مرتبط با چشم استفاده خواهیم کرد .

آقای دکتر زرین بخش ، متخصص و جراح چشم در خصوص فعالیت های رایج در مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر ایران اظهار داشتند :

بیشتر فعالیت های جاری و شناخته شده در حوزه ی چشم است و تا جایی که امکانات ، دستگاه ها و دانش اجازه داده است فعالیت های خوب و رو به رشدی انجام شده است . آقای دکتر زرین بخش با اشاره به این موضوع که اکثر دستگاه های مورد استفاده در مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر از خارج وارد می شوند ، امیدوار بودند تیم مهندسی موفق به ساخت ابزار مورد نیاز این حرفه شوند .

از جمله فعالیت های در حال جریان که با مسائل چشم در ارتباط هستند ، جستجوی راهکارهایی برای درمان پیرچشمی ، آب مروارید مادرزادی در کودکان ، لکه های چشمی ، تنبلی چشم ، مشکلات دوربینی و نزدیک بینی ( ساخت لنزهای ارتوکی ) و… را می توان نام برد . همچنین این مرکز تا کنون برای فعالیت های آرتیستی ( جلوه های ویژه در سینما ، به عنوان مثال کور نشان دادن چشم یک بازیگر و… ) نیز لنزهایی را طراحی کرده .

لنزهای ارتوکی ، لنزهایی هستند که در بخش وسط صاف و تخت می باشند و لبه هایی متمایل به بالا دارند ( مانند بشقاب ) ؛ بیشترین استفاده ی این لنز ها برای افراد نزدیک بین است ، لنزهای ارتوکی کاری شبیه به عمل لیزیک را برای قرنیه انجام می دهند ؛ با این تفاوت که این کار را با اصلاح تدریجی ضخامت قرنیه و انتقال ضخامت به محیط اطراف انجام می دهند . با این روش می توان نمره ی چشم را در کودکان نزدیک بین ، تا حداکثر 6 نمره اصلاح کرد . علم اپتیک و لیزر ثابت کرده است در مواقعی که کاهش نمره ی چشم صورت نمی گیرد ، لنزهای ارتوکی می توانند حداقل نمره را از پیشروی بازدارند .

به منظور پیشگیری از ناراحتی های چشمی ( مخصوصا در مورد کودکان ) ، پیشنهاد می شود فعالیت های بدنی آن ها را افزایش دهید . ورزش های هوازی در کنار بازی با تلفن های همراه و… تعادل ایجاد کرده و مانع ناراحتی های چشمی و یا پیشرفت سریع آن ها می شوند . نام دیگری که علم اپتیک و لیزر برای این لنز ها در نظر گرفته است ، شارژ شبانه می باشد ؛ علت این امر استفاده از آن ها در طول شب و خارج کردن لنزها در روز می باشد .

جناب دکتر در ادامه اضافه کردند :
گرچه پیشرفت دنیا در زمینه اپتیک و لیزر بسیار چشم گیر بوده است و تا کنون پیشرفت های بسیاری در خصوص درمان ناراحتی های چشمی صورت گرفته ، اما ما در سطح خوبی از این رقابت ها ( در خصوص درمان های چشمی ) قرار نداریم .

در حال حاضر نیز دغدغه ی اصلی مرکز تحقیقاتی اپتیک و لیزر پیدا کردن راه درمانی قطعی برای قوز قرنیه است ؛ در حال حاضر درمان نسبی برای قوز قرنیه به کمک لنزهای سخت امکان پذیر است اما از لنزهای نرم به این دلیل که فرم قرنیه را می گیرند نمی توان استفاده کرد .

برخلاف آنچه اکثر عموم تصور می کنند ، فعالیت های مرکز تحقیقات اپتیک و لیزر بیشتر جنبه ی تحقیقاتی دارد ؛ به عنوان مثال در خصوص یک بیماری چشمی تحقیق و بررسی هایی صورت میگیرد و بعد نتایج حاصله را بر روی چشم موش یا خرگوش آزمایش می کنند ؛ زمانی که رضایت تا حد بالایی به دست آمد ، افراد داوطلب به عنوان اولین اشخاص لنزها را تست کرده و نتایج حاصله قطعا کمک های بسیاری به پیشرفت علم پزشکی خصوصا در حوزه بینایی خواهد کرد .

در انتها آقای دکتر زرین بخش علل مهم بروز قوزقرنیه را به این شکل دسته بندی کردند :

از آنجایی که قوزقرنیه در ایران بسیار شایع است ، علل اصلی ایجاد آن را نام می بریم :

ژنتیک

حساسیت های فصلی ( به دلیل آنکه باعث می شود فرد چشم خود را فشار داده و بخاراند )

ضربه

خشکی چشم

و در گذشته که علم چندان پیشرفتی در حوزه بینایی نداشته ، اشتباهات پزشکان در بخش تشخیص

بنابراین از شما عزیزان می خواهیم برای حفظ سلامت چشمان خود ، هنگام بروز حساسیت های فصلی از فشاروارد کردن و خاراندن چشم پرهیز کنید . در صورت تاری دید ، و یا مشاهده تغییراتی متفاوت از همیشه در دید به پزشک مراجعه کنید .

موفق باشید .

مرتبط ها

قالب خبری