جدیدترین مطالب امروز

فرهنگ مصرف گرایی و استهلاک در کمین خانواده ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

فرهنگ مصرف گرایی و استهلاک در کمین خانواده ها

متاسفانه روال زندگی امروز مردم به سمت مصرف گرایی در حال حرکت است ، این امر با گسترش فروشگاه های زنجیره ای ، آگهی های بازرگانی و… سرعت بیشتری گرفته است .

فرهنگ مصرف گرایی به سبک زندگی اطلاق می شود که در آن افراد تنها مصرف کننده هستند . وقتی فرهنگ یک جامعه بر پایه مصرف گرایی قرار می گیرد ، جامعه مصرفی شده و مردم به تهیه کالا و خرید اجناس موجود توجه ویژه می کنند ، بدون آنکه واقعا به محصولات خریداری شده توجه کنند . در این بین سود ازآن کارخانه های تولید کننده است که شب و روز جنس تولید کرده و وارد بازار می کنند . از جمله بارزترین تاثیرات منفی مصرف گرایی می توان به گترش چشم و هم چشمی در تهیه کالاها و نیازآفرینی کاذب اشاره کرد .

تاثیرات منفی مصرف گرایی بر جامعه :

هر جامعه از مردم تشکیل شده است و برهم خوردن سلامت روحی و جسمی مردم ، به خطر افتادن جامعه را در پی خواهد داشت . از جمله تاثیرات منفی مصرف گرایی بر مردم ( علاوه بر موارد اشاره شده ) ، ایجاد شکاف طبقاتی ، تجربه کردن حس ناخوشایند ناتوانی در رفع نیازهای خانواده ، گسترش ناهنجاری ها و راه های اشتباه کسب درآمد و… اشاره کرد .

آیا پیام های بازرگانی به تشدید فرهنگ مصرف گرایی می افزایند ؟

شاید در نگاه اول بگویید خیر ، اما در واقع هر محصول با توجه به هدفی که دنبال می کند ( فروش بالا ) باید تبلیغاتی را ارائه دهد که شخص مجاب به خرید کالا شود . چنین تبلیغی سعی می کند کالا را نیاز حیاتی خانواده ها جلوه دهد ، ولو آنکه محصول یک جداکننده کشو ، یک پوست کن یا… باشد ! وقتی محصولی با درجه اهمیت 10 از نظر کارآیی در ردیف 1 قرار می گیرد ، مصرف گرایی اتفاق می افتد . بنابراین اساس کار تبلیغات مصرف گرایی را رشد می دهد .

تنها تبلیغات بازرگانی عامل گسترش مصرف گرایی در جامعه هستند؟

خیر ! قطعا اگر محصولی برای ارائه نباشد ، چشم و هم چشمی کردن ها و انواع تبلیغات تلوزیونی کار به جایی نخواهند برد ، بنابراین شاید بتوان اولین مورد در فراهم کردن زمینه های لازم جهت گسترش فرهنگ مصرف گرایی را فروشگاه ها ( مخصوصا در شکل زنجیره ای آن ) بر شمرد . لازم به ذکر است سلامت روانی خانواده ها در تن دادن به اینگونه رفتارهای جمعی که مانند سیل میان مردم جاری می شود بسیار تاثیرگذار است .

افزایش وابستگی به بیگانگان و افت توسعه نیز از دیگر وعایب مصرف گرایی به شمار می آیند .

مرتبط ها

قالب خبری