جدیدترین مطالب امروز

فرزند پروری و تعامل صحیح در بنیان خانواده

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

فرزند پروری و تعامل صحیح در بنیان خانواده

تربیت و فرزند پروری مسئله ای جدی در بنیان خانواده است ، متاسفانه والدین در بدو تولد بنا به دلایلی که شاید جدی نگرفتن توانایی های طفل در آینده باشد نسبت به این موضوع بی توجه هستند .

شاید بتوان دشوار ترین بخش تربیت فرزند را مربوط به 7 سال اول زندگی دانست ، شما دارای فرزندی شیرین شده اید که لطف پروردگار است ، مسلما برای شادی و رضایت او تمام تلاش خود را خواهید کرد . حتی شاید با تکیه بر حدیث ” فرزندان تا 7 سال پادشاه هستند ” موجبات رضایت صد درصد او را فراهم کنید . اما به چه قیمتی ؟

فرزند شما خوب است گاهی طعم شکست را تجربه کند ، این موضوع حتی برای آینده و کامل شدن نقش اجتماعی او نیز مفید خواهد بود . حدیث مربوطه نیز اشاره بر این موضوع دارد که همانگونه که در مقابل پادشاه از الفاظ تند استفاده نمی کنید و یا رفتارهای ناپسندی از این قبیل ، مقابل کودک خود ، مخصوصا در 7 سال اول زندگی از این قبیل واکنش ها و گفتارها خودداری کنید . از آنجا که می خواهیم اختلافی میان گفته ها و رفتار توصیفی مورد نظر بوجود نیاید ، قصد داریم تربیت فرزند یا همان فرزند پروری را به طور جامع شرح داده و اهداف و نتایج آن را برای شما والدین محترم به طور واضح شرح دهیم .

دلیل احترام کمرنگ شده در نسل حاضر چه چیز می تواند باشد ؟ اینترنت ؟ تلفن های همراه پیشرفته ؟ یا شاید هم کمی واکنش های ناصحیح ما والدین !؟ اینطور نیست ؟

در جوامع گذشته ، پدرسالاری امری طبیعی و لازم در خانواده ها محسوب می شد ، رفته رفته با محبت بیش از اندازه ی والدین به فرزندان و شاید حتی در مواقعی جانبداری به ناحق از آن ها سبب بالا رفتن اعتماد به نفس فرزندان و حس برتری طلبی آن ها بر پدر و مادر شد ، این اعتماد به نفس لازم و ضروری است اما تا جایی که تناسب برقرار باشد و اختلاف سطوح بین فرزند و والدین بوجود نیاید ( یا به حداکثر نرسد ) . اگر فرزند پروری را درست درک کنیم به راحتی می توان از علم و تکنولوژی موجود در جهت پیشرفت نسل آینده بهره برد ، به هر حال اطلاع از پیشرفت های موجود در جامعه حق هر انسان است ، خصوصا آنکه این انسان سازنده ی نسل آینده بشری خواهد بود .

فرزند پروری یک دستور آشپزی نیست و با 200 گرم محبت ، 30 گرم تنبیه ، دوچرخه برای آقا پسرها و عروسک موزیکال برای دخترخانم ها به نتیجه نخواهد رسید . فرزند پروری یا والدگری یک هنر است که در آن پدر و مادر با توجه به استعداد ، هنر و انعطافی که در شرایط متفاوت از خود نشان می دهند ، رفتارهای فرزندشان را اصلاح کرده ، رفتارهای درست را پرورش و رفتارهای ناپسند را تا خاموشی کامل ، کم و کم تر می کنند .

فرزند پروری اصولی دارد که در طول سال ها مطالعات علمی و آزمون- خطاهایی حساب شده به دست آمده است ، در نظر داشته باشید عدم توجه به نکات اساسی ، نتیجه مطلوب را درپی نخواهد داشت .

نکات فرزند پروری :

این امر فرآیندی زمانبر است و نباید انتظار نتیجه در مدت زمان کوتاه را داشت ، در این راستا نباید ناامید شد و اصول تربیتی را تغییر داد . ( تغییر دادن شیوه ی والدگری و ناشکیبایی والدین تاثیرات منفی برجای خواهد گذاشت و نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت ) .

اصول فرزند پروری باید توسط همه اشخاصی که بیشترین وقت را با کودک سپری می کنند ( پدر ، مادر ، مادربزرگ و… ) به صورت یکپارچه شناخته شده و اجرا شود .

اصول فرزند پروری را بدون تغییر در همه جا اعم از منزل ، پارک ، سوپرمارکت ، مهمانی و… اجرا کنید . ( غیرقابل پیش بینی بودن رفتار شما برای کودک در مکان های متفاوت و در حضور افراد مختلف تاثیر معکوس در فرزند پروری خواهد داشت ) .

فرزند پروری عبارت است از ارتباط پدر و مادر با فرزند ، اما نه هر رابطه ای ! در این رابطه ، خانه قوانینی دارد اما والدین آگاه هستند که خانه پادگان نیست ! پس به چه شکل این حد و حدودها را برای فرزند خود مشخص کنیم ؟ فرزندی که در سه سال و نیمگی با تنبیه قابل کنترل است آیا در 18 سالگی هم تن به تنبیه می دهد !؟

اغلب والدین از خودگذشتگی های مکرر و بیهوده را ( حتی از حق همسر خود ) طبیعی دانسته و این را حق هر فرزندی می دانند ؛ نه تنها این بینش صحیح نیست بلکه احتیاجی هم به آن ندارید ! تنها کافی است شما با فرزند خود ارتباط خوبی داشته باشید ، یک ارتباط دوستانه و همراه با احترام .

شما باید به فرزند خود توجه نشان دهید ، این توجه حق او است و نباید برای حقش خود را به زحمت بیاندازد . فرزند شما باید بداند که توسط شما دیده می شود و این اصل فرزند پروری است .

به این منظور می توان در طول روز و زمانی که کودکتان را به یاد می آورید و نگاهش می کنید ، فعالیت او را شرح دهید تا او به این یقین برسد که دیده شده است ، به این شکل :

داری بازی می کنی ؟

با مداد رنگیات نقاشی می کشی ؟

میبینم که کارتون نگاه می کنی

و…

اگر تا بحال این کار نکرده اید و دچار فراموشی می شوید ، نشانه بگذارید ، مثلا اگر در طول روز یخچال بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، روی در یخچال یک نشانه بچسبانید و با دیدن آن فرزندتان را یاد کنید .

برای او وقت بگذارید و آن وقت را تنها با فرزندتان باشید ، با او بازی کنید ، صحبت کنید و… تا احساس نزدیکی بیشتری با شما داشته باشد .

با فرزند خود ارتباط تعاملی برقرار کنید ، میپرسید چگونه ؟ ساده است ، در روز ، هر زمان که فرصتی به دست می آورید از لمس فیزیکی او غافل نشوید ( بغل کردن و… )

به این نکته توجه کنید که اگر رابطه شما با فرزندتان خوب نباشد فرزند پروری نتیجه مطلوب نخواهد داشت . توجه به کودک کلید یک ارتباط درست است ، چرا که او اینگونه در می یابد شما همیشه هستید .

در آخر محبت خود را به کودکتان بروز دهید ، از افعال امری استفاده نکنید و در قالب بازی مهارت های زندگی را به کودک آموزش دهید ؛ خواهید دید که با رعایت نکات پیشین ، فرزندتان بسیار راحت پذیرای حرف های شما خواهد بود و مشکلاتش را در آینده به راحتی با شما عنوان خواهد کرد .

موفق باشید .

مرتبط ها

قالب خبری