فرزند بیشتر زندگی بهتر شما هم موافقید ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 21, 2015
فرزند بیشتر زندگی بهتر شما هم موافقید ؟

جمله ی معروف فرزند کمتر ، زندگی بهتر را خیلی از ما شنیده ایم و به آن باور داریم . ولی ما میخواهیم در این مبحث ثابت کنیم که فرزند بیشتر زندگی بهتر !!!

ما میخواهیم در این مطلب از ازدواج و خانواده ، به بحث مهم تعداد فرزند در خانواده اشاراتی داشته باشیم و اگر بتوانیم ، کمی اعتقادات و باورهای مردم را در این زمینه تغییر دهیم .
ابتدای امر به این مورد تأکید کنیم که قصد ما این نیست که بخواهیم به زور چیزی را به کسی تحمیل کنیم و … . تنها نیت ما از طرح این موضوع ، این است که همانطور که در ابتدا اشاره کردیم شاید بتوانیم اعتقاد برخی را در این زمینه تغییر دهیم . حتی یک نفر !
اول از همه با طرح یک سؤال شروع کنیم :

آیا خانواده های قدیمی که معمولا کمتر از 4 فرزند نداشتند ، راه را اشتباه رفته اند و شیوه ی زندگی و باور اشتباهی داشته اند ؟

ممکن است با طرح این سؤال ، پاسخ های متفاوتی منعکس شود که برخی بگویند : شیوه ی زندگی آن دوران متفاوت بوده ، برخی بر این باور باشند که زندگی آن دوران خیلی راحت تر از حال حاضر است و یا حتی برخی بگویند : بله شیوه ی زندگی آن دوره به کل اشتباه بوده و از این قبیل واکنشها .

بسیار خوب . ولی مگر غیر از این است که اکثر ما که پدران و مادرانمان قبل از دهه های 40 و 30 و قبل تر به دنیا آمده اند ، اکثریت قریب به اتفاق به همین روشی که امروز ما میگوییم اشتباه است ، زندگی کرده اند ؟
یعنی می خواهیم ثابت کنیم که آنها چیزی از زندگی متوجه نبوده اند و ما متوجه ایم ؟

درست است که در دوران گذشته زندگی راحت تر بود ، ( البته راحتی از این حیث که اغلب زندگیها ساده بود و تجملات ، جای زیادی در آن نداشت ) وگرنه ، زندگی در هر دوره ای از تاریخ ، مسلما سختی های خاص خود را دارد و هر کس که منکر این قضیه شود مطمئنا نگاه منطقی به این موضوع ندارد .
از آن طرف در آن دوره ها با اینکه سواد افراد کمتر بود ، ولی اعتقاد و توکل و تدبیر ، کمی بیشتر از این زمانه بود و همه بر این باور بودند که فرزند ، رحمت است و روزی اش دست خالق اوست ، تا جاییکه در برخی خانواده ها شاهد بودیم که 10 فرزند هم متولد میشد .

امروزه زندگیهای ماشینی و تجملاتی ، دارد کم کم به ما انسانها غلبه میکند تا جاییکه خود را محکوم به تلاش برای دنیا کرده ایم و نه برای خود !

در این اوضاع و احوال که مشکلاتی چون گرانی ، زندگیهای پرتلاش و پر استرس موج میزند ، برخی جملات خیلی بیشتر شنیده میشود . جملاتی چون : ” بچه دار شدن واسه ما زوده – فرزند کمتر زندگی بهتر – همین یک بچه رو هم بتونیم بزرگ کنیم هنر کردیم – بچه مانع پیشرفت ماست – من و همسرم داریم کار میکنیم و وقت نگهداری از بچه رو نداریم ” و از این دست جملات که متأسفانه کم کم دارد به یک الگو و روش و در برخی موارد با تأسف دوچندان ، به روشنفکری مبدل میشود و برخی از ما فکر میکنیم که اینگونه عملکرد و طرز تفکر ، از روشنفکری ما نشأت میگیرد .

به نظر شما ، دوران کودکی ما سخت بود ؟ اگر خانواده ای برفرض 4 فرزند داشت ، آیا مادر آن خانواده راحت تر نبود و 4 فرزند او راحت تر بزرگ نمیشدند ؟

مثلا در مورد همین خانواده ی 4 فرزند ، چون معمولا بچه های قدیم ، فاصله ی سنی کمی داشتند ، بدون داشتن هرگونه وسایل عجیب و غریب بازی ، با کمترین چیزها ، خود را سرگرم میکردند و بهترین شادیها را هم داشتند.

یکبار امتحان کنید ، مثلا به فرزند خود پیشنهاد دهید که دوست داری با تبلت یا موبایلت بازی کنی یا با فلان دوستت که خیلی با هم خوب هستید ؟ مسلما در 90% موارد اگر فرزند شما با همبازی خود قهر نکرده باشد یا به مشکلی برنخورده باشد ، دوستش را ترجیح خواهد داد به تبلت یا موبایل یا بازیهای کامپوتری و … ( البته اینگونه تفریحات هم برای کودک بد نیست ، ولی با شیوه های اصولی و صحیح ، که جای این بحث اینجا نیست و فقط جنبه ی مثال داشت ) . حالا تصور کنید به جای دوست ، فرزند شما ، برادر یا خواهری داشت که همسن و سال خودش بودند ! چه همبازی های خوبی می شدند برای هم .

شاید بد نباشد به کودکی خود رجوع کنیم و ببینیم که چه خاطرات و کودکی های شیرینی داشتیم با برادران و خواهران خود و کمی از موضع خودخواهانه ی خود عقب نشینی کنیم و حق داشتن خواهر یا برادر را از فرزند خود دریغ نکنیم .

اصلا شاید یک دلیل اینکه رغبتی به فرزند آوری بیشتر نشان نمی دهیم ، این باشد که خود از این نعمت بهره مند بوده ایم وگرنه اگر خودمان هم ، کودکی تنها و ساکتی را سپری کرده بودیم ، راضی نمی شدیم که فرزندمان را از حق داشتن برادر یا خواهر محروم کنیم .

به هر حال هرکس مسئول زندگی خودش است و تصمیم گیرنده ی نهایی زندگیش ، خود اوست ولی شاید اگر یکبار ، فقط یکبار خود را جای تک فرزند خود بگذاریم ، نگرش جدیدتر و تصمیم دیگری برای این مهم بگیریم !!!

اشتراک گذاری این مطلب در :