جدیدترین مطالب امروز

فرزندسالاری شیوه ی تربیتی برخی از خانواده ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

فرزندسالاری شیوه ی تربیتی برخی از خانواده ها

فرزندسالاری یکی از شیوه های رایج تربیتی برخی از خانواده ها است که در نوع خود و بنا به اهمیت موضوع ، جای بحث و گفتگوی زیادی دارد . فرزندسالاری خوب است یا بد ؟

حتما در اطراف خود ، پدر و مادرهایی را دیده اید که بیش از حد به فرزند خود بها میدهند و میدانید که به این شیوه ی تربیتی خانواده ها ، فرزندسالاری میگویند . آیا راهکاری وجود دارد برای اصولی تر کردن شیوه ی تربیتی فرزندان و بازداشتن خانواده ها از پافشاری برای استمرار بر این اصول اشتباه ؟

در جامعه ی امروزی و پدر و مادرهای عصر حاضر ، برخی از شیوه های تربیتی ، جایگاه ویژه تری نسبت به شیوه های تربیتی سابق دارند و چه خوب و چه بد ، ناخواسته به دام اینگونه شیوه های تربیتی اشتباه افتاده اند و با جمله ی ” دور و زمونه عوض شده و دیگه دوران قدیم نیست ” از کار خود به صورت تمام قد دفاع و پشتیبانی میکنند !

اما به نظر شما آیا شیوه ی تربیتی به نام فرزندسالاری مناسب است یا خیر ؟ تجربه ثابت کرده است که تعادل در هر کاری بهترین گزینه ی روی میز است . چراکه شما اگر در کاری اعتدال را رعایت کنید مطمئنا نه به مشکل افراط دچار خواهید شد و نه به معضل تفریط !

فرزندسالاری خوب است ولی به اندازه و نه به معنای واقعی ! یعنی چه ؟ یعنی اینکه اگر شما به فرزند خود بیش از حد معمول بها بدهید و هر فرمایش و خرده فرمایش و نیاز فرزندتان را بدون چون و چرا برآورده سازید ، اولین ضربه را خود شما خواهید خورد و دودش به چشم شما خواهد رفت ، زیرا فرزندتان این همه خدمت بی چون و چرای شما را در صورت استمرار و عادی شدن ، پای محبت و دوست داشتن شما نخواهد گذاشت و کم کم که از دوران کودکی خود خارج شد و پا به عرصه ی نوجوانی و جوانی گذاشت ، برآورده کردن خواسته های ریز و درشتش را به عنوان وظیفه ی شما تلقی خواهد کرد و این درحالیست که اولین و آخرین مقصر این ماجرا ، خود شمایید و نه هیچکس دیگر !

در برخی از موارد ، بسیاری از خانواده ها حتی ممکن است به ناخواست به خلل تربیتی فرزندسالاری دچار شوند و ناخواسته و یا در صورت عدم اطلاع از عواقب کارهای خود ، اعمالی انجام دهند که در نهایت منتهی به معضل فرزندسالاری شود !

مقوله ی فرزندسالاری ، فقط و فقط یک اشتباه و خلل در شیوه ی تربیتی فرزندان میباشد و معضل خیلی عظیم و غیر قابل درمانی نیست .

برای اثبات این ادعا چند راهکار ساده را در مطلب بعدی یک جم اشاره خواهیم کرد که با عمل کردن و اجرایی کردن آنها ، میتوانید تا حد چشمگیری از شیوع پدیده ی فرزندسالاری که متأسفانه خیلی هم فراگیر شده است ، جلوگیری کنید .

البته این نکته هم در پایان قابل ذکر است که هدف از بحث درباره ی این مقوله ، پیرامون فرزندسالاری بیش از حد است . پس با محبت کردن پدرانه و مادرانه اشتباه نگیرید !

مرتبط ها

قالب خبری