جدیدترین مطالب امروز

فحش و ناسزاگویی عادت برخی از کودکان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

فحش و ناسزاگویی عادت برخی از کودکان

ناسزاگویی در کودکان یا همان فحش دادن کودکان چه در تنهایی و چه در جمع ، منشأیی جز یادگیری از اطرافیان ندارد که گاهی منجر به بیماری در کودک خواهد شد !

خیلی از والدین و اطرافیان کودک از اعمال خود غافلند و وقتی کلمه ای ناسزا از کودک خود میشنوند با کمال تعجب به او نگاه میکنند و او را محکوم میدانند ، ولی هیچگاه شاید از خود نپرسند که این کودک به تنهایی قادر نیست چیز جدیدی یاد بگیرد . در اینجا 2 حالت وجود دارد که کودک ، یا از خانواده و بزرگسالان اطراف خود این الفاظ را یاد گرفته و یا از همسالان و همبازیهای خود که میتوانند در کوچه ، مهدکودک ، مدرسه و … وجود داشته باشند.

بسیار خوب . پس قبل از هرگونه محکوم کردن کودکتان دنبال منشأ یادگیری این الفاظ بگردید . ما هم در ادامه شما را با درمان این مشکل در کودکان آشنا خواهیم کرد تا لااقل شدت پیشرفت آن را متوقف یا به حداقل حالت ممکن تغیر دهید.

چند راهکار ساده برای شروع این تمرین را با هم مرور میکنیم :

1- از خود شروع کنید : چنانچه شما والدین کودک ، خواسته یا ناخواسته دچار اشتباه میشوید و از الفاظ نامناسب ( ناسزا ) در خانه استفاده میکنید قبل از هر اقدامی باید به طور کلی ناسزاگويي را ترک کنید و همچنين به کودک توضيح دهید که رفتار قبلي شما صحيح نبوده است.

۲- کنترل بر روی محیط و تعاملات کودک : کنترل محيط و تعاملات کودک بسيار حائز اهميت است . شما بايد با دور کردن کودک از محيط هاي ناسالم و جایگزین کردن دوستان و رفت و آمدهای مناسب این کنترلها را یه درستی اعمال کنید . ( البته بایستی به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است شما والدین گرامی به طور ويژه از ۲ سالگي ، يعني زماني که کودک تقليد کلامي رو به پيشرفتي را نشان مي دهد این کنترل ها و مراقبت های کلامی را اعمال کنید. )

۳- دقت در تهیه ی اسباب سرگرمی برای کودکان : شما والدين بایستی با دقت بيشتري کارتون ها، فيلم ها و بازي هاي رايانه اي را براي کودکانتان انتخاب کنید .

۴- تغيير شيوه هاي تعامل با کودک : در بسیاری از مواقع ، روش هاي سختگيرانه ی والدين ، باعث بروز و افزایش رفتارهاي پرخاشگرانه و اللخصوص ناسزاگويي کودک خواهد شد، تغيير شيوه هاي تعامل با کودک از تثبيت اينگونه رفتارها جلوگيری میکند.

۵- حس کنترل کردن دیگران را در کودک تقویت نکنید : در خانواده ها این مورد زیاد دیده شده است که به محض ناسزاگویی کودک ، والدین و بعضا اطرافیان نسبت به این عمل کودک از خود واکنش نشان میدهند درحالیکه نباید در مقابل فحاشي کودک هيچ گونه واکنشي نشان بدهید و بایستی که کاملا حرکات او را ناديده بگيريد تا حس کنترل کردن ديگران در او تقويت نشود .

۶- کودک را به ناسزاگویی تشویق نکنید : با شنيدن حرف هاي زشت کودک که گاها به صورت بامزه هم از زبان کودک بیان میشود ، نخنديد ، بلکه با او صحبت کنيد و برايش توضيح دهيد که این الفاظ مناسب نیست و او را با روشهای مناسب تشویق کنید که این الفاظ را تکرار نکند ، نه در مقابل شما و نه در مقابل هیچ کس دیگر .

۷- به کودک حس نشاط و دوست داشتنی بودن را القا کنید : بايد در پي ايجاد کردن موقعيت هايي باشيد که کودک احساس نشاط و دوست داشتني بودن را تجربه کند. در چنين مواردي بايد به درمان حالات افسرده وار او نيز بپردازيد . اين حس را بايد در تمامي تعاملات بگنجانيد تا از افسردگي و اضطراب او کاسته شود .

اگر هیچکدام از راهکارهای فوق ( در صورتیکه مطمئن بودید به درستی این اعمال را انجام داده اید ) ، درمانی برای این مشکل کودکتان نبود و چنانچه ناسزاگويي در کودکتان با لجبازي يا تحرک بيش از حد همراه بود و کودک خشونت زيادي را نيز ابراز میکرد ، مراجعه به روانپزشک کودکان توصيه مي شود ، زيرا ممکن است استفاده از الفاظ ناپسند تنها بخشي از يک مشکل عمده تر باشد .

مرتبط ها

قالب خبری