جدیدترین مطالب امروز

فاویسم و نکات مهمی درباره این بیماری خطرناک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

فاویسم و نکات مهمی درباره این بیماری خطرناک

فاویسم یکی از بیماریهای خطرناکی است که در صورت عدم توجه به آن ، حتی به مرگ منجر خواهد شد ؛ در ادامه درخصوص فاویسم و نکاتی درباره این بیماری صحبت میکنیم .

در ادامه قصد داریم شما را با علائم بیماری فاویسم آشنا کنیم و توصیه هایی مهم را در این خصوص ( از زبان دکتر عادل باقرسلیمی ) بیان داریم .

دکتر عادل باقر سلیمی با بیان اینکه گیلان یکی از مکان‌های شیوع فاویسم در کشور است ، اظهار کرد : باید افراد اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشند ؛ فاویسم تقریبا در همه جای دنیا دیده می‌ شود ولی در ایران بیشتر در استان‌ های شمالی و جنوب کشور شایع است .

این فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان با بیان اینکه معمولا بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تماس با باقلا مازندرانی علائم بیماری شروع می‌ شود گفت : این علائم شامل : رنگ پریدگی ، پر رنگی ادرار ، تهوع ، استفراغ ، درد شکم و تب خفیف است .

سلیمی با بیان اینکه در بعضی موارد بیقراری ، کاهش سطح هوشیاری و تشنج نیز بروز می ‌کند که حتی می ‌تواند منجر به مرگ بیمار شود ، افزود : عوامل دیگر از جمله عفونت ‌ها ، داروها و بیماری‌ هایی مثل DKA نیز می‌ توانند باعث بروز همولیز در فرد با کمبود G۶PD شوند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، با ضروری خواندن آموزش به خانواده بیمار توسط پرستاران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی درمانی تصریح کرد : آموزش باید شامل ارایه بروشور آموزشی ، آموزش تن‌ شویه در هنگام تب ، توصیه به مصرف مایعات کم رنگ و تا حدی شیرین ، عدم اصرار به مصرف مایعات در صورت بی‌ حالی یا استفراغ مکرر ، آموزش به مادر در خصوص توجه به برون ‌ده ادراری ، آموزش به مادر در خصوص توجه به رنگ ادرار ، توصیه به قطع موقت شیر مادر به مدت ۷۲ ساعت در صورتی که مادر از باقلا یا دیگر غذاهای مشکوک استفاده کرده باشد ، تجویز اسید فولیک و ویتامین E است .

وی شیوع کمبود آنزیم G۶PD در نوزادان متولد شده در بیمارستان الزهرا ( س ) رشت را ۶.۴ درصد عنوان کرد .

فاویسم نوعی بیماری ارثی خونی است که در اثر نقص آنزیم گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز ایجاد می ‌شود .

منبع : ایسنا

مرتبط ها

قالب خبری