غربالگری و اطمینان از سلامت غده تیروئید

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 3, 2014
غربالگری و اطمینان از سلامت غده تیروئید

غده ی تیروئید از جمله غدد مهم در بدن است ، اطمینان از فعالیت صحیح این غده از مسائل مهم بوده که از همان بدو تولد با انجام غربالگیری کنترل می شود .

غده ی تیروئید از جمله غدد حائز اهمیت و بسیار کوچک در بدن است که در گلو شکل گرفته و نهایتا به سمت جلوی گردن می آید .

از وظایف این خدمتگذار در بدن می توان به تامین انرژی سلول ها اشاره کرد .

اگر در کار این غده خللی ایجاد شود ، لازم است به پزشک مراجعه کرده و مورد را پیگیری کنید ، زیرا فعالیت این غده بر روی عملکرد دیگر اعضای بدن تاثیر مستقیم دارد .

مطلب را با کمک گرفتن از فرمایشات خانم دکتر مریم رزاقی آذر درخصوص کم کاری تیروئید در کودکان و نوزادان ادامه می دهیم .

مشکلات تیروئید به دلایل مختلف از جمله مادرزادی بودن ، کمبود ید یا وجود بیش از حد آن ، مشکل وراثتی ( داشتن زمینه ی خانوادگی ) و از این نظیر ممکن است بروز کند .

اگر کودک به طور مادر زادی دچار کم کاری تیروئید باشد ( درمان گرفتن مادر در طول بارداری با رادیواکتیو به علت ناآگاهی از باردار بودن و یا مصرف دارو برای پرکاری تیروئید ) معمولا در بدو تولد با انجام غربالگری قابل تشخیص است ؛ علائم آن نیز پیش آمدن حالتی شبیه به جستن شیر در گلوی نوزاد ؛ یبوست ؛ خواب زیاد و… است .

اگر کودک بعدا دچار این مشکل شود ( از سه سال به بعد مربوط به مشکلات مادرزادی نمی باشد ) با علائمی چون خستگی و تنبلی ؛ واکنش دیر نشان دادن نسبت به محیط ؛ یبوست و… خود را بروز می دهد ؛ که در این صورت نیز لازم است بیماری جدی گرفته شود .

گاه ممکن است بهتر باشد غربالگیری دو مرتبه و در فاصله زمانی مشخص انجام شود ولی به دلیل هزینه ی بالا این اتفاق نمی افتد ( در واقع وظیفه ای برای انجام مجدد آن بر عهده ی مراکز نیست و همان طور که ذکر شد برای اطمینان از نتیجه است ) بنابراین پیشنهاد می شود درصورت لزوم هزینه ی آزمایش دوم را متقبل شده و برای اطمینان خاطر آن را انجام دهید .

غربالگری نمونه گیری از پاشنه ی پای نوزاد است ؛ این کار بدون عارضه بوده و به وسیله ی سوزنی ظریف و کوتاه که شکل طراحی آن شرایطی را بوجود می آورد که تنها یکبار می شود از آن سوزن استفاده کرد ( به منظور جلوگیری از انتقال عفونت احتمالی از یک نوزاد به نوزاد دیگر و کنترل دقیق نکات بهداشتی ) در بیمارستانی که کودک در آن متولد شده ( امروزه 96 درصد بیمارستان ها این امر را پوشش می دهند ) انجام می شود .

این آزمایش در سه روز اول تولد انجام می گیرد ؛ اگر نوزاد را در منزل و به شکل سنتی به دنیا می آورید لازم است برای انجام این آزمایش به مراکز بهداشتی _ درمانی مراجعه کنید .

در مواردی که کودک از بدو تولد به دلایل مختلف در دستگاه نگهداری می شود یا تحت مراقبت های پزشکی است ممکن است انجام آزمایش با چند روز تفاوت به تاخیر بیفتد.

در غربالگری چه روندی طی می شود ؟

در غربالگیری نمونه برداری ای که از خون انجام شده آزمایش می شود و مقدار هورمون تی اس اچ ( که از هیپوفیز ترشح می شود ) اندازه گیری می شود ؛ درصورتی که ترشح این هورمون زیاد باشد ، تیروئید کم کار است ؛ در کودکان زیر شش سال ، حد طبیعی آن 6/4 می باشد ( بر حسب سن حد استاندارد ترشح این هورمون متفاوت است )

به منظور درمان کمکاری تیروئید ؛ قرصی ” لووتیروکس ” تجویز می شود که نسبت به سن ، وزن و دیگر علائم بیمار و شدت بیماری ، مقدار مصرف و بازه ی زمانی متفاوت است و توسط پزشک معالج تعیین می گردد .

مصرف دارو باید حتما زیر نظر پزشک شروع ، ادامه داشته و پایان پذیرد ؛ زیرا اولا روندی طبیعی و اصولی در درمان است ثانیا مصرف نادرست این دارو موجب پرکاری تیروئید و در نتیجه تپش قلب ، بالا رفتن فشار خون و نظایر آن می شود.

ممکن است کم کاری تیروئید علائم تدریجی نداشته باشد و به صورت ناگهانی با شدت گرفتن بیماری خود را نشان دهید ؛ جای هیچ نگرانی نیست ، سریعا به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنید ؛

در مواردی که سهل انگاری صورت می گیرد و به بیماری رسیدگی نمی شود به سلول های مغز فشار وارد شده و در نتیجه آسیب می بینند و موجب تاثیر گذاشتن بر هوش و فعالیت های فرد می شود ( شدت تاثیر گذاری بر فعالیت ها به میزان آسیب وارد آمده بر سلول ها بستگی دارد ) .

توصیه ی آخر :

با بالا بردن سطح آگاهی خود در مورد مسائل مربوط به فرزندان و خانواده ی خود و همچنین با زیر نظر گرفتن نشانه های بالینی کودک در حین رشد به خانواده ی خود خدمت کرده و آن ها را در داشتن زندگی ای سلامت یاری کنید .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,