جدیدترین مطالب امروز

عوامل مؤثر در نامرتب بودن دندان ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

عوامل مؤثر در نامرتب بودن دندان ها

نامرتب بودن دندان ها ” شیری یا دائمی ” تاثیراتی در نحوه جویدن غذا و … را برای شخص بوجود می آورد ، علل نامرتب بودن دندان ها متعدد است از جمله مکیدن انگشت !

با این که نامرتب بودن دندان ها امروزه مشکل محسوب نمی شود و به راحتی با مشورت پزشک و راهکارهای گوناگون رفع می شود اما از آن جایی که پیشگیری بهتر از درمان است بیایید ببینیم این اتفاق به دلیل بروز چه اتفاق هایی رخ می دهد .

مکیدن انگشت توسط کودک که از 2 یا 3 ماهگی خود را نشان می دهد و نهایتا باید تا 2 سالگی ادامه داشته باشد ( نه بیشتر ) از عوامل تاثیرگذار در نامرتب بودن دندان ها است ، پس والدین باید توجه داشته باشند که با روش هایی نظیر بازی و سرگرمی یا … که این عادت را از سر کودک بیاندازد سعی کنند کودکشان تا بیشتر از 2 سالگی انگشت خود را نمکد ، این عادت به دلیل فشاری که انگشت به فک بالایی و محل رویش دندان ها وارد می کند باعث انحراف تدریجی دندان ها از مسیر اصلی خود می شود .

مورد دوم که در نامرتب بودن دندان ها نقش دارد کشیدن زود هنگام دندان های شیری است ( چه بسا در مواردی کشیدن دندان های دائمی ! ) ، دندان را اصلا نباید کشید ولی در صورتی که مراقبت های لازم را انجام دهید این امر ممکن است ؛ اگر به هر دلیلی از جمله استفاده ی بیش از حد کودک از شیشه شیر و… دندان های شیری پوسیده شدند و خیلی زودهنگام مجبور به کشیدن دندان ها شدید در یکی از وظایف مهم دندان های شیری یعنی حفظ فضای کافی برای دندان های دائمی خلل ایجاد کرده اید ، چرا که دندان های مجاور به سمت فضای خالی حرکت کرده و جای دندان دائمی که در آینده باید در بیاید را اشغال می کنند . اگر مجبور شدید دندانی را بکشید با مشورت پزشک می توانید از عضوی مصنوعی به نام ” فضا نگهدارنده ” استفاده کنید .

نامرتب بودن دندان ها یادگاری از نسل هم می تواند باشد ! بله یعنی وراثت ؛ ممکن است به دلیل وراثت فک ها نسبت به حجم دندان ها کوچک باشند و بعضی دندان ها روی هم در بیایند و فضای کافی نداشته باشند ، در این مواقع دیده شده که با کشیدن چند دندان از فشار به فک جلوگیری می شود ؛ تنفس با دهان نیز در نامرتب بودن دندان ها نقش دارد ، اگر کودک شما با دهان نفس می کشد بهتر است دلیل آن ( که عمدتا ناراحتی های لوزوی است ) بررسی و برطرف شود .

و اما ضربه که روال ایجاد شده توسط آن مانند کشیدن دندان ها است آخرین موردی است که به عنوان علل نامرتب بودن دندان ها برایتان آماده کرده ایم ؛ ضربه که نهایتا به شکستن دندان ، لق شدن و… منجر می شود معمولا افراد را وادار به سر کردن با تعداد دندان های کمتری می کند ؛ چند نکته را در نظر بگیرید تا انشاالله بتوانید تمام دندان های خود را در مواقعی هم که ضربه به آن ها وارد می شود حفظ کنید ، اگر لق شدن دندان جرئی است با مشاوره ی پزشک می توانید از آن مراقبت کرده و نگهداریش کنید ؛ در مواقعی هم که دندان می شکند و از دهان بیرون می افتد اگر در 15 یا 45 دقیقه به آن رسیدگی شود گاهی قابل استفاده و برگشت است ( در این موارد تا رسیدن به دندان پزشک دندان را باید در آب نمک ، شیر ، پارچه تمیز و مرطوب یا پارچه ی آغشته به سرم فیزیولوژیک نگهداری کرد ، اگر شخص در سنی است که بتواند دندان را نبلعد می تواند آن را در کنار لپ خود نگه دارد ) .

مرتبط ها

قالب خبری