جدیدترین مطالب امروز

عوامل مؤثر بر کوتاهی قد در سالهای اخیر

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

عوامل مؤثر بر کوتاهی قد در سالهای اخیر

کوتاهی قد در سالهای اخیر کم کم دارد به یک نگرانی برای وضعیت نسلهای آینده مبدل میشود که اگر امروز مانع رشد این معضل نشویم شاید فردا کمی دیر باشد !

کوتاهی قد افراد در جوامع گوناگون علاوه بر وابسته بودن به عوامل محیطی و ژنتیکی ، به عوامل دیگری نیز وابسته است که گاها دیده شده عوامل ایجاد شده توسط خود افراد و پیروی از الگوهای نامناسب ، بیشتر بر روی قد افراد کل آن جامعه تأثیر گذار بوده تا عوامل دیگر !

براساس تحقیقات انجام‌ شده،‌ تغذیه در رشد قد ، مؤثرتر از وراثت است. یکی از مثالهای بارز این گفته ، ژاپنی‌ ها میباشند که توانسته ‌اند با تغذیه ی سالم، متوسط قد جوانانشان را افزایش دهند.

متأسفانه ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل الگوهای نامناسب غذایی ( مانند مصرف بی ‌رویه نوشابه ، چیپس ، پفك ، كاكائو و از این قبیل مواد غذایی ) در سالهای اخیر دچار کوتاهی قد بین 3 الی 4 سانتیمتر شده است و در نقطه ی مقابل ، کشور هلند که در قرن نوزدهم به طور متوسط نزدیك به 8 سانتی‌ متر از آمریكایی‌ ها كوتاه‌ تر بودند ، در قرن حاضر به طور متوسط حدود 8 سانتی ‌متر از آنها بلندترند .

البته دلیل این کاهش میانگین قد در کشورمان علاوه بر الگوی غلط تغذیه ، علل دیگری نیز دارد که فقر حركتی ، عدم وجود محرك ‌های رشدی ، كمبود فضاهای ورزشی در محیط‌ های آموزشی و گرانی مواد غذایی نیز جزء آنهاست.

مقوله ی قد به همین جا ختم نمیشود و اگر کمی عمقی تر به آن نگاه کنیم متوجه خواهیم شد علاوه بر عواملی که در حین رشد و به ویژه در سنین نوجوانی بر قد افراد تأثیر میگذارد ، شاید بخشی از این تأثیرات حتی قبل از به دنیا آمدن افراد باشد !

بله تعجب نکنید ! حتی مراقبت های دوران جنینی نیز میتواند بر قد افراد تأثیر بگذارد، زیرا طبق مطالعات انجام گرفته در این حوزه اثبات شده ، مراقبت از زنان باردار و رسیدگی مناسب به تغذیه ی آنها نیز در این امر بی تأثیر نیست و میتواند روی قد جنین در آینده اثر مثبت داشته باشد. به همین دلیل است که هلندی ها با پی بردن به این مسئله و استفاده ی بهینه از آن توانسته اند با ارائه بهترین مراقبت‌ ها ، پیش و پس از تولد به چنین موقعیتی در جهان دست يابند.

بدون شک ما هم میتوانیم با برنامه ریزی صحیح و درست و به کارگیری اصول علمی ، به موقعیتی چه بسا بهتر از رقیبان قدی خود برسیم . البته با همتی ملی و دولتی ، چراکه دولت در این مقوله نقش بسیار پررنگی میتواند داشته باشد.

مراقب تغذیه ی فرزندانمان باشیم . و در آخر نه به عنوان یک توصیه ، بلکه به عنوان یک پیشنهاد : مصرف شیر را نیز فراموش نکنیم ! زیرا میانگین مصرف سرانه ی شیر در کشور ما قدری پایین است که بایستی با برنامه ریزیهای سالانه ی آموزشی و همچنین توجه بیشتر به این مقوله ، این سرانه ی مصرف افزایش پیدا کند تا تأثیرات مستقیم آن بر قد نسلهای آینده ی این کشور گذاشته شود .

مرتبط ها

قالب خبری