جدیدترین مطالب امروز

عوامل تهدید کننده سلامت غده تیروئید در روال عادی زندگی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

عوامل تهدید کننده سلامت غده تیروئید در روال عادی زندگی

اکثر اوقات از درمان مشکلات ایجاد شده توسط غده تیروئید سخن به میان آمده است ، اما کمتر عوامل تهدید کننده ی سلامت این غده در زندگی روزمره مورد بررسی قرار می گیرد .

غده تیروئید ، غده ای در جلوی گلو می باشد و جزو بزرگترین غدد بدن به شمار می رود . این غده در شرایط خاصی دستخوش تغییر می شود ، این تغییرات روند سلامتی انسان را دگرگون کرده و نیاز به درمان دارد . مشکلات غده تیروئید عموما به صورت کم کاری و پرکاری غده ، همچنین کوچک یا بزرگ شدن آن نمود می کند ؛ لازم به دکر است اندازه ی غده تیروئید در خانم ها بزرگتر از آقایان می باشد ، این حجم در دوران قائدگی و حاملگی بیشتر نیز خواهد شد .

ابتدا به شرح مختصری از مشکلات ایجاد شده توسط غده تیروئید می پردازیم :

غده تیروئید هورمون هایی را از خود ترشح می کند که تنظیم کننده ی بسیاری از امور در بدن می باشند ، تیروئید این کار را ( میزان هورمون ترشح شده و… ) تماما زیر نظر غده هیپوفیز ( موجود در مغز ) انجام می دهد . غده تیروئید ممکن است دچار کم کاری ( در این اختلال ، تیروئید به عنوان یک عامل خارجی شناخته شده و سیستم ایمنی بدن به آن حمله می کند ) شود و یا بر اثر زایمان و سقط جنین پرکاری لحظه ای ( پرکاری تیروئید به ترشح زیاد هورمون توسط این غده اطلاق می شود ) و سپس کم کاری را تجربه کند ؛ التهاب حاد و خاموش همچنین مقاومت نسبت به هورمون های تیروئید ( که به دلیل ناهماهنگی میان تیروئید و هیپوفیز رخ می دهد ) از جمله ی دیگر اختلال های غده تیروئید می باشند . هر یک از این مشکلات با داروی خاص خود مانند آنتی بیوتیک ها و… قابل درمان و کنترل هستند .

اما چرا این مشکلات بوجود می آیند ؟

برخی از عوامل تشدید کننده در بروز مشکلات حوزه ی تیروئید را می توان در زندگی روزمره ی خود جستجو کرد . پرفلورنيته ، تفلون ، ماده های شیمیایی نچسب ، پرفلور و گردوخاک از جمله مواردی هستند که علاوه بر تهدید غده تیروئید می توانند مانند پرفلورنیته باعث سرطان و یا نازایی نیز بشوند .

پرفلورنیته ماده ای است که سبب نقص سیستم ایمنی و بروز مشکلات در غده تیروئید خواهد شد ، برخی کارخانه های تولید کننده نخ دندان این ماده را برای سهولت حرکت نخ در میان دندان ها به محصول خود اضافه می کنند . برای جلوگیری از این مورد می توانید از نخ دندان های طبیعی تر استفاده کنید .

همچنین تفلون نیز از دیگر مواد تهدید کننده در سلامت غده تیروئید می باشد که با جدا شدن تدریجی از ظروف وارد بدن شده و سلامت انسان را به خطر می اندازد . از تفلون برای تهیه مبلمان هم استفاده می شود ، با این کار قصد دارند از لکه شدن مبل جلوگیری کنند .

ماده های شیمیایی نچسب ، از موارد پر استفاده در صنعت هستند و آن ها نیز عاملی کلیدی به شمار می روند ، از جمله موارد استفاده ی آن ها می توان به لباس های ضدآب ( برخی بارانی ها ) ، جعبه های پیتزا و فست فود ( همچنین جنس درون لیوان های مخصوص پاپکرن ) و لیوان و بشقاب های کاغذی اشاره کرد .

جالب است بدانید اکثر افراد بدون توجه به مواد تشکیل دهنده محصولات بهداشتی ، آن ها را خریداری می کنند ، در خرید لوازم بهداشتی بخصوص شامپو ، توجه داشته باشید که محصول حاوی پرفلور نباشد .

در انتها گردوخاک منزل نیز به دلیل انباشتن مواد ضدحریق ، مواد شیمیایی و BPA از عوامل خطرآفرین برای غده تیروئید به شمار می روند .

مرتبط ها

قالب خبری